Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Archidiecezja Katowicka

2015-03-19

Mszą świętą w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach rozpoczną się w sobotę, 21 marca br., o godz. 9.00 obchody tegorocznego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Mszy św. z udziałem prezydentów Polski i Węgier przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Obecni będą zaproszeni przez niego kapłani z Węgier. Liturgia odprawiana będzie w języku polskim, węgierskim i łacińskim.

Po Mszy św. o godz. 10.45 przed budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego nastąpi odsłonięcie pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla. Ślązak Henryk Sławik (1894-1944) i Węgier József Antall senior (1896-1974) podczas II wojny światowej wspólnie uratowali 5 tys. polskich Żydów.

W roku 1944 Henryk Sławik został aresztowany przez gestapo. 23 sierpnia 1944 roku został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen. Antall senior - nazywany przez polskich uchodźców „Ojczulkiem Polaków” - zmarł w zapomnieniu 24 lipca 1974 r. w Budapeszcie. Jego syn, József Antall, był pierwszym premierem demokratycznych Węgier.

Sławik i Antall senior pośmiertnie otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata nadawany przez instytut Yad Vashem.

Posłuchaj:

Wypowiedź metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca

Wypowiedź ks. Romana Chromego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny