Abp Skworc wręczył dekrety kierujące na staże duszpasterskie

Podczas nieszporów w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym 11 alumnów otrzymało dekrety na staże duszpasterskie

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-01-07

Metropolita katowicki przewodniczył uroczystym nieszporom w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, podczas których diakonii zostali posłani na staże duszpasterskie do parafii archidiecezji. W słowie skierowanym do alumnów podkreślił, że „Chrystus udzieli Boską wszechmocą wszystkiego, co będzie potrzebne do ich posługi”.

- Podejmując posługę na parafiach jesteście tam posłani. Nie idziecie z własnej woli, ale jesteście posłani. Posyła was Kościół. Idziecie z błogosławieństwem, łaską Bożą i posłaniem Kościoła – mówił abp Skworc do diakonów przed wręczeniem im pierwszych dekretów.

W swoim słowie podkreślił, że „Chrystus również został posłany i ciągle posyła nowe pokolenia do głoszenia Ewangelii. Przypomniał także, że Kościół opiera się na trzech filarach, którymi są liturgia, martyria czyli świadectwo oraz diakonia czyli służba.

Zauważył, że właśnie przypada 125 rocznica urodzin o. Kolbego. - On daje przykład, co znaczy dać świadectwo do końca. Miejcie świadomość powinności dania świadectwa o Chrystusie – mówił metropolita katowicki.

Hierarcha przypomniał również, że podobnie jak diakonii będą dawali świadectwo, tak i wspólnota do której będą posłani również będzie dawała świadectwo o nich. – Ofiarujcie swój czas wspólnocie, do której pójdziecie, to najlepsza inwestycja duszpasterska – powiedział. Podkreślił także konieczność adoracji w życiu kapłana na parafii. – To z Chrystusa czerpiemy siły. Pamiętajcie zatem o adoracji – wskazywał.

Nawiązał również do słów Ewangelii odczytanych podczas liturgii. - Dzisiejsza Ewangelia mówiła nam o tym, że Chrystus rozpoczął swoją działalność, wy też dzisiaj rozpoczynacie – mówił. Podzielił się również swoim doświadczeniem, gdy jako diakon posługiwał wśród polskiej młodzież w Niemczech.

Staże duszpasterskie rozpocznie 9 diakonów oraz 2 akolitów z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Rozpoczną się 10 lutego i potrwają do 29 kwietnia.

Poniżej umieszczamy listę parafii na których będą odbywały się staże akolitów oraz diakonów:

• ak. Artur Stuchlik, par. św. Piusa X, Ruda Śląska
  • ak. Paweł Wojtała, par. Ducha Świętego, Chorzów
  • dk. Krzysztof Brejza, par. Ducha Świętego, Siemianowice Śląskie - Bytków
  • dk. Dorian Figołuszka, par. Niepokalanego Serca Maryi, Wodzisław Śląski - Kokoszyce
  • dk. Mateusz Gamza, par. Świętej Rodziny, Piekary Śląskie
  • dk. Jakub Gojny, par. Matki Bożej Częstochowskiej, Mysłowice - Kosztowy