Ciemna jutrznia w Wielki Piątek w katowickiej katedrze Chrystusa Króla

Metropolita katowicki przewodniczył modlitwie „ciemnej jutrzni” w katowickiej katedrze w Wielki Piątek rano

zdjęcie: E. Pawlaczyk

ks. S. Kreczmański

2019-04-19

Podczas „Ciemnej jutrzni” pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca, którą celebrowano w Wielki Piątek rano w Archikatedrze Chrystusa Króla homilię wygłosił ks. Marcin Wierzbicki, prefekt w śląskim seminarium duchownym. Przypomniał, że „przed Bogiem każdy musi stanąć ze świadomością, że jest grzesznikiem”.

- Nie ma w nas myślenia Chrystusa, zdarza się, że szukamy próżnej chwały, a nawet korzystamy ze sposobności aby na równi być z Bogiem. Trudno nam przyjmować postawę sługi, bo wolimy szukać tego, co dla nas dogodne – mówił.

Zauważył, że należy uświadomić sobie, że zdrada Jezusa dotyczy także każdego z nas. – Wówczas jesteśmy w stanie powiedzieć: „winy moje przerosły moją głowę i przygniatają mnie ciężkim brzemieniem. Grzech mój przejmuje mnie trwogą” – powiedział.

Przypomniał, że ratunkiem dla człowieka jest wzywanie miłosierdzia Bożego. – Bóg nie jest obojętny wobec losu człowieka. Wobec tragicznej sytuacji, w której znaleźliśmy się po grzechu (…). Bóg nosi swój cierpiący lud w łonie z oddaniem i troską matki. Jest też dobrym pasterzem, który nosi owoce na swoich ramionach – dodał.

Ks. Wierzbicki zauważył, że największą przeszkodą w uznaniu swojej grzeszności jest utrata odwagi przed własną grzesznością. – Słabość nie jest przeszkodą na drodze do Chrystusa, bo Jezus przyszedł właśnie do tych, którzy się źle mają – mówił.

- Bóg ma pewną słabość. To słabość wobec ludzi pokornych. Przed pokornym sercem Bóg całkowicie otwiera swoje serce. To piękne żebrać o Boże miłosierdzie, stając z pustymi rękami, z otwartym sercem, uznając siebie za grzesznika – mówił ks. Wierzbicki cytując papieża Franciszka.

Nabożeństwo Ciemnej jutrzni jest tradycyjnie sprawowane w Wielki Piątek i Wielką Sobotę rano. W katowickiej katedrze w tej modlitwie uczestniczą biskupi z metropolitą katowickim na czele wraz z księżmi posługującymi w kurii metropolitalnej oraz seminarium, jak i innych instytucjach diecezjalnych. Z wiernymi archidiecezji modlą się również siostry zakonne oraz alumni śląskiego seminarium.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ TRANSMISJĘ ONLINE