List abpa Skworca do Samorządowców

Szanowni Państwo, Drodzy Samorządowy!

Wszystkim zgromadzonym na dorocznym Dniu Skupienia dla Samorządowców – miast, gmin i powiatów – przesyłam słowa uznania i serdeczne pozdrowienie. Gratuluję Wam zaufania społecznego i wszystkich dokonań! Są one owocem Waszej ofiarnej służby i wytrwałości.

I choć Wasze wielkopostne spotkanie ma być czasem ciszy i refleksji nad sobą, i relacjami do Boga i człowieka, to przecież dokonują się one w konkretnym kontekście wydarzeń i zamierzeń. Pozwólcie, że wspomnę niektóre z nich.

Niebawem będą miały miejsce dwa, społecznie ważne, wydarzenia: Metropolitalne Święto Rodziny (maj) oraz 90–ta rocznica powrotu Śląska do Macierzy( czerwiec). Zachęcam do aktywnego włączenia się w ich organizację oraz do odważnego promowania wszelkich inicjatyw pro-rodzinnych i patriotycznych w Waszych społecznościach lokalnych. W przestrzeni troski o Rodzinę, Ojcowiznę i Ojczyznę – bardzo liczę na owocną współpracę z Samorządami!

Korzystając z okazji pragnę też podkreślić potrzebę troski o właściwe funkcjonowanie edukacji młodego pokolenia, o jego kształcenie i wychowanie. Wiem, jakim obciążeniem dla budżetów miast i gmin jest szkolnictwo, często do granic możliwości. Tym bardziej składam Wam podziękowanie za utrzymywanie szkól nawet wbrew dyktatowi ekonomii, co ma swoje uzasadnienie w dalekosiężnym patrzeniu na uczniów i cały proces socjalizacji.

Wiemy, że edukacja powinna być nie tylko rzetelnym przekazem wiedzy, ale i wychowaniem do życia według uniwersalnych wartości, choćby tych podstawowych, ujętych w Dekalogu: umiłowania Boga i człowieka, uczciwości, prawości.

Konieczne jest również – nasze wspólne, pełne wrażliwości pochylenie się nad problemami ludzi społecznie wykluczonych. Widzę tu przestrzeń jeszcze bliższego współdziałania między Samorządem a parafiami; między Samorządem i Caritas archidiecezji oraz Spółdzielniami Mieszkaniowymi, aby wielkanocne światło Chrystusa zabłysło w każdym, nawet najbardziej zdegradowanym familoku, gdzie mieszkają i żyją nasi bracia i siostry.

Na pełne chrześcijańskiej nadziei przeżywanie Wielkiego Tygodnia oraz Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, udzielam Wam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Modlę się za Was i proszę, aby Zmartwychwstały udzielił tak potrzebnemu nam wszystkim daru pokoju, którego świat dać nie może, bo go nie ma.

Niech Was błogosławi Wszechmogący Bóg, Ojciec i Syn i Duch Święty!

Katowice, 2012.03.31

+ Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI

21-07-2019

Katowice: Eucharystia z okazji 100-lecia Policji Państwowej

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii z okazji 100-lecia Policji Państwowej w Katowicach. W homilii podkreślał, że Bóg uzdalnia człowieka do osiągnięcia zamierzonej przez Niego miary ludzkiej...

18-07-2019

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

Eucharystyczny Ruch Młodych jest obecny w 56 krajach. W Polsce jego moderatorem został kapłan archidiecezji katowickiej.

11-07-2019

fot. ks. S. Kreczmański

Jaworze/Ustroń/Koniaków: Dzień Wspólnoty rekolekcji oazowych

W Jaworzu koło Bielska, Ustroniu oraz Koniakowie odbył się Dzień Wspólnoty rekolekcji oazowych archidiecezji katowickiej.

07-07-2019

Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Abp Skworc podczas Mszy w int. Ojczyzny: Niech Boża Opatrzność przyniesie pokój ludziom dobrej woli

W Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki sprawował Eucharystie w intencji Ojczyzny.

04-07-2019

Trwa nabór do śląskiego seminarium

Dokumenty wymagane przy procesie rekrutacji własnoręcznie napisane podanie z motywacją swojej decyzji, skierowane do Rektora WŚSD.

01-07-2019

3000 wiernych uczestniczyło w XII Mszy św. na wodzie

Już XII raz odbyła się na przystani żeglarskiej Koga – Kotwica w Rybniku Msza św. na wodzie.

29-06-2019

Z uczestnikami rekolekcji oazowych spotkał się abp Skworc

W kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z oazowiczami spotkał się abp Skworc.

Watykan – Proces beatyfikacyjny s. Dulcissimy Hoffmann

W Watykanie po zakończonym etapie diecezjalnym przekazano akta procesu beatyfikacyjnego s. Dulcissimy Hoffmann

Ruda Śląska – Jasna Góra: Pielgrzymka ubogich i bezdomnych

Od wtorku trwa pielgrzymka osób ubogich i bezdomnych na Jasną Górę. Wyruszyli z Rudy Śląskiej

27-06-2019

9 alumnów ze śląskiego seminarium wylatuje na misje

Wielka Brytania, Zambia i Mołdawia to kraje, do których 9 alumnów seminarium uda się, aby głosić Chrystusa.

Niedziela,
21 lipca 2019 roku

ROCZNICA ŚMIERCI:
1970 - ks. Robert Przewodnik
1984 - ks. Jan Ślązok
1984 - ks. Kazimierz Wyciślik
1985 - ks. Ignacy Żydziok
1998 - ks. Krzysztof Rzytka

ROCZNICA URODZIN:
1959 - ks. Andrzej Suchoń
1970 - ks. Marek Noras
1979 - ks. Łukasz Malikowski
1990 - ks. Maciej Niesporek
1992 - ks. Michał Walczyński

Zmiany w godzinach pracy

Biura Kurii oraz Sąd Metropolitalny są czynne do godz. 14:00.

Zmiana wejścia do kurii

Wejście główne do kurii jest zamknięte z powodu remontu.
Do budynku należy wchodzić od strony ulicy Plebiscytowej.

lipiec 2019
8:00 RYBNIK

20-07-2019

Zapraszamy ministrantów na pielgrzymkę do katedry

Już 30 sierpnia odbędzie się w katowickiej katedrze powakacyjna pielgrzymka ministrantów. Eucharystii o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Wiktor Skworc.

07-07-2019

Rybnik – Jasna Góra: w tym roku 74. Piesza Rybnicka Pielgrzymka

Na przełomie lipca i sierpnia ruszy 74. Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę. Na miejscu dołączą do pielgrzymki z Katowic.

Pielgrzymka stanowa kobiet do Matki Bożej w Piekarach Śląskich

18 sierpnia zapraszamy na pielgrzymkę stanową kobiet do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich

13. Piesza Pielgrzymka Młodych Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę

Nie jesteście przyszłością, nie tkwicie w „międzyczasie”, lecz jesteście Bożym „teraz”Papież Franciszek