Katowice: Dzień Jedności wspólnot, środowisk i szkół nowej ewangelizacji

Pantomima o świetle, którym jest Jezus Chrystus, konferencja, Eucharystia a nawet telemostu z Guadalajarą w Meksyku były częściami spotkania szkół Nowej Ewangelizacji, które miało miejsce w czwartek wieczorem w krypcie katowickiej katedry oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

2017-12-02

- Tam gdzie nie ma duchowości jest aktywizm. Ale wtedy my sami dojdziemy do momentu, o którym mówi się: „wypalenie”. Tam gdzie nie ma duchowości jest samotność i indywidualizm. Duchowość sprawia, że spotykam ludzi „podobnych w sercu” – mówił do członków szkół nowej ewangelizacji o. Krzysztof Czerwionka CR, dyrektor Szkół Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA).

Mówiąc podczas konferencji o duchowości św. Andrzeja, oraz o duchowości szkół nowej ewangelizacji powstających pod jego patronatem stwierdził, że „wielką radością jest zanieść Jezusa innym, ale to jest tylko możliwe, gdy sam spotkałeś Jezusa”.

- Jesteście ludźmi nowej pasji. Pasji związanej z pragnieniem, aby Wasze życie było taką samą odpowiedzią, jaką przed wiekami dał Andrzej, jaką dał jego brat Piotr, jaką dali Jakub i Jan naszemu Panu Jezusowi Chrystusowi – mówił bp Wodarczyk do członków wspólnot obecnych na Eucharystii.

Pomocniczy biskup katowicki podzielił się także z zebranymi swoim doświadczeniem niedawno zakończonego Kongresu Szkół Nowej Ewangelizacji. – Tam moja wiara wzrastała. Mogłem obserwować, jak ludzie się zmieniają. Jak Jezus dotyka ich serc – mówił hierarcha przytaczając historię mężczyzny, który pracował w ochronie wydarzenia i podczas adoracji, gdy miała miejsce spowiedź, Bóg dotknął jego serca do tego stopnia, że sam do niej poszedł, a później dalej modlił się z całą wspólnotą. – On był przecież w pracy, może miał wcześniej trudne doświadczenia, a Pan zadziałał w jego sercu (…). Muszę powiedzieć, że to doświadczenie umocniło moją wiarę – dodał bp Wodarczyk.

Na zakończenie uczestnicy Dnia Jedności przeszli na Wydział Teologiczny gdzie mogli się posilić oraz uczestniczyli w „telemoście” z Guadalajarą. – Polsko, kocham Ciebie bardzo, bardzo… - mówił na zakończenie telekonferencji Jose H. Prado Flores, który założył w Meksyku w 1980 roku pierwszą szkołę ewangelizacji i oparł ją o duchowość św. Andrzeja.

W krypcie katowickiej katedry zebrały się szkoły nowej ewangelizacji: Jezusa Miłosiernego z Rybnika-Chwałowic, „Rafael” z Rudy Śląskiej, Cyryla i Metodego z Pszczyny, „Zacheusz” z Katowica-Panewnik i Chorzowa, św. Marka „Galilea”, Chrystusa Króla z Katowic, Wspólnota „Beta” z Katowic-Piotrowic, oraz Jezusa Zmartwychwstałego z Knurowa.

W Polsce działa 21 Szkół Nowej Ewangelizacji. Za ich twórcę uważa się Jose H. Prado Flores, który założył pierwszą szkołę św. Andrzeja w Meksyku w 1980 roku.

Zobacz galerię

News, Latest, Slider