Święcenia diakonatu w Rudzie Śląskiej - Halembie przyjęło 3 alumnów

Abp Wiktor Skworc udzielił w parafii Bożego Narodzenia w Rudzie Śląskiej – Halembie święceń diakonatu trzem alumnom

zdjęcie: Przemysław Kucharczak/Foto Gość

ks. S. Kreczmański

2019-02-23

Dwóch z nich formowało się w śląskim seminarium, jeden w Ogólnopolskim Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Krakowie.

Nowi diakoni pochodzą z Katowic, Rudy Śląskiej oraz Radzionkowa – Rojcy. Artur Stuchlik oraz Paweł Wojtała przygotowywali się do święceń w śląskim seminarium. Natomiast Piotr Ryszkiewicz formował się w Krakowie. Dzisiaj ma 61 lat. Przez całe życie myślał o kapłaństwie. Ta myśl stała się realna, gdy w Krakowie otwarto seminarium dla starszych kandydatów.

Metropolita katowicki w homilii odwołał się do odczytanej Ewangelii o Przemienieniu. – W języku greckim „przemienienie” to „metamorfoza” – przekształcenie. To słowo mówi nam coś bardzo konkretnego i istotnego o naszej wierze. Kto wierzy Bogu, ten pozwala, by jego życie, myślenie, mówienie, działanie – zostały przekształcone, wewnętrznie przemienione przez wiarę, przez Boga samego – mówił.

Odnosząc się do kandydatów do przyjęcia święceń diakonatu zauważył, że oni dzisiaj proszą „jeszcze intensywniej o przemienienie, o przymnożenie wiary”. – Wszak idąc za głosem powołania, deklarują poświęcenie całego swego życia służbie Chrystusowi i Jego Ewangelii, sprawie królestwa Bożego. Widomymi znakami tego poświęcenia są przyrzeczenia prowadzenia życia podobnego do stylu życia samego Zbawiciela. A więc życie modlitwy, życie w posłuszeństwie Ojcu i Kościołowi, wreszcie życie bezżenne dla królestwa Bożego – zauważył.

Abp Skworc przywołał także wspominanego przez liturgię św. Polikarpa. Cytując opis jego męczeństwa zauważył, że do końca swoich dni był on wiernym świadkiem służącym sprawie królestwa Bożego. – Polikarp – to imię greckiego pochodzenia i oznacza owocny (polys – wiele; karpos – owoc). Drodzy Bracia, Kandydaci do diakonatu! Przywołując wstawiennictwa św. Polikarpa, życzę wam, aby wasza posługa była owocna i służyła sprawie królestwa Bożego – stwierdził duchowny.

Diakonat jest pierwszym stopniem święceń kapłańskich. Przyjmujący go alumni są na drodze do prezbiteratu. W sobotę kościele Bożego Narodzenia w Rudzie Śląskiej – Halembie święceń trzem kandydatom udzielił abp Wiktor Skworc.

PRZECZYTAJ HOMILIĘ KSIĘDZA ARCYBISKUPA

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ