W auli Wydziału Teologicznego wręczono śląskie nagrody im. J. Ligonia

Po raz 45 wręczono w czwartek wieczorem nagrody imieniem Juliusza Ligonia. W tym roku wręczał je bp Grzegorz Olszowski

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-09-14

Tegoroczni laureaci to dr Joanna Jurgała-Jureczka, Alfred Bujara oraz Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Podczas uroczystości podkreślano wkład laureatów na rzecz lokalnej społeczności.

Za entuzjazm i konsekwencję wkładaną w promocję chrześcijańskich, patriotycznych i humanistycznych wartości w pisarstwie Zofii Kossak-Szczuckiej nagrodę otrzymała dr Joanna Jurgała-Jureczka.

Kapituła wyróżniła nagrodą Alfreda Bujarę za niestrudzoną promocję godności pracowników, autentyczną pracę na rzecz dobra wspólnego oraz troskę o zachowanie świątecznego charakteru i prawnej ochrony niedzieli i świąt.

W 50-lecie odnowienia struktur akademickich – za twórczy wkład i edukacyjny wysiłek w kontynuację kilkusetletniej tradycji kształcenia teologicznego we Wrocławiu, w służbie Bogu i Kościołowi nagrodę otrzymał Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

- Dziękuję Kapitule nagrody, że wyszukała takich laureatów, którzy promują te niepozorne dobre, wartości chrześcijańskie – mówił podczas gali wręczenia nagród biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski. – Laureatom życzę natomiast, aby ta nagroda umocniła i zmotywowała do dalszej działalności – dodał.

Przewodniczący Kapituły nagrody ks. Arkadiusz Wuwer podkreślił, że tegoroczni laureaci reprezentują wartości, które były „niezwykle istotne w życiu patrona nagrody – Juliusza Ligonia, człowieka który parał się językiem z entuzjazmem i konsekwencją”. – Człowieka, który był obecny na niwie społeczne (…). Ale to też człowiek świadomy swoich braków, tego że nie jest wykształcony – dodał ks. Wuwer.

Galę uświetnił koncert chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach im. Ł. Różyckiego pod dyrekcją Joanny Pudlik, który zaprezentował m.in. kilka patriotycznych utworów w tym jednego z najstarszych hymnów „Bogurodzicy”.

Nagroda im. Juliusza Ligonia jest przyznawana osobom i instytucjom, które kierują się chrześcijańskimi wartościami, wnoszą znaczący wkład w duchowy i cywilizacyjny rozwój Śląska. Dotychczas nagrodę otrzymali m.in.: abp Alfons Nossol, Wojciech Kilar, prof. Jan Miodek, zespół „Śląsk”, Franciszek Pieczka czy Henryk Jan Botor.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest