Piekary Śląskie/Jasna Góra: z soboty na niedzielę wyruszyła XVI nocna pielgrzymka

160 osób udało się na nocną pielgrzymkę z Piekar Śląskich na Jasną Górę. Tegoroczna edycja jest już 16. z kolei

zdjęcie: Stanisław Dacy/Foto Gość

ks. S. Kreczmański

2019-05-13

Wyruszyli po Eucharystii, w której proboszcz piekarskiego sanktuarium ks. Krzysztof Fulek przypomniał, że „pielgrzymka od nawet najbardziej ekstremalnej wycieczki różni się tym, że ma ważną intencję”.

Szlak pielgrzymi liczy sobie z Piekar Śląskich do Częstochowy ponad 60 kilometrów. Główną intencją pielgrzymki jest modlitwa za prześladowanych chrześcijan. Tegoroczna, już 16 z kolei, pielgrzymka szczególnie poleca chrześcijan z Jemenu. Jest to państwo, w którym konwersja z islamu jest prawnie zabroniona i grozi za nią kara śmierci.

Pielgrzymkę zabezpiecza pomoc medyczna, a po drodze jej uczestnicy zatrzymują się kilkakrotnie, żeby zregenerować swoje siły. W tym roku najstarszy uczestnik wyprawy ma 78 lat, a najmłodszy zaledwie 15.

160. osobowa grupa zakończyła swoją wyprawę w strugach deszczu w Częstochowie. Po odpoczynku w Dolinie Miłosierdzia u Księży Pallotynów udali się na Eucharystię w Kaplicy Cudownego Obrazu. Pątnikom podczas pielgrzymki towarzyszyli kapłani archidiecezji katowickiej. Uczestnikami były również siostry zakonne oraz alumni śląskiego seminarium.

Nocna pielgrzymka z Piekar Śląskich na Jasną Górę jest inicjatywą grupy świeckich związanych z piekarskim sanktuarium. Pierwszy raz poszli w 4 osoby. Obecnie pielgrzymka cieszy się coraz większą popularnością i jest organizowana corocznie w maju.

Latest