Drodzy Katecheci i Katechetki!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w katowickiej archikatedrze, na Eucharystii inaugurującej nowy rok katechetyczny. Z powodu posługi pasterskiej – w Chełmie Lubelskim – nie mogę dziś być z Wami. Towarzyszę Wam jednak duchowo, modlitwą i pasterskim błogosławieństwem.
Proszę Was serdecznie – jako pełniących misję Kościoła na terenie szkoły – byście zawsze mieli żywą świadomość posłania i pełnienia misji ewangelizacyjnej. W jej zachowaniu pomoże Wam stała formacja duchowa, do której zachęcam oraz przestrzeganie zasad „Statutu Katechety Świeckiego” obowiązującego w naszej Archidiecezji. Nowym impulsem tej formacji niech będzie Rok Wiary, w którym wszyscy jesteśmy wezwani do pogłębienia osobistej wiary, do dawania autentycznego świadectwa ewangelicznego życia, do dalszego budowania Domu Kościoła i bycia „solą ziemi” (Mt 5,13).

Drodzy Katecheci i Katechetki!
Wszystkich Was zapraszam na pielgrzymkę nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty do Piekar Śląskich w dniu 6 października 2012 roku. Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej polecać będziemy – w Eucharystii o godz. 10-tej – dzieło formacji dzieci i młodzieży. Modlitwą otoczymy nauczycieli, kapłanów, siostry zakonne, katechetów świeckich oraz wszystkich pracowników oświaty, na różne sposoby zaangażowanych w przekaz wiedzy i kształtowanie postaw moralnych młodego pokolenia.
Zachęcam Was też do współpracy z Wydziałem Katechetycznym i nowo mianowanym duszpasterzem młodzieży, do włączenia się w dzieło nowej ewangelizacji, w inicjatywy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, w tym Dzieła Kolędników Misyjnych, działających w myśl hasła: „Dzieci pomagają dzieciom”.
Wszystkich zgromadzonych na uroczystej Eucharystii – inaugurującej rok katechetyczny 2012/3013 – otaczam pamięcią modlitewną i udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI

21-07-2019

Katowice: Eucharystia z okazji 100-lecia Policji Państwowej

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii z okazji 100-lecia Policji Państwowej w Katowicach. W homilii podkreślał, że Bóg uzdalnia człowieka do osiągnięcia zamierzonej przez Niego miary ludzkiej...

18-07-2019

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

Eucharystyczny Ruch Młodych jest obecny w 56 krajach. W Polsce jego moderatorem został kapłan archidiecezji katowickiej.

11-07-2019

fot. ks. S. Kreczmański

Jaworze/Ustroń/Koniaków: Dzień Wspólnoty rekolekcji oazowych

W Jaworzu koło Bielska, Ustroniu oraz Koniakowie odbył się Dzień Wspólnoty rekolekcji oazowych archidiecezji katowickiej.

07-07-2019

Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Abp Skworc podczas Mszy w int. Ojczyzny: Niech Boża Opatrzność przyniesie pokój ludziom dobrej woli

W Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki sprawował Eucharystie w intencji Ojczyzny.

04-07-2019

Trwa nabór do śląskiego seminarium

Dokumenty wymagane przy procesie rekrutacji własnoręcznie napisane podanie z motywacją swojej decyzji, skierowane do Rektora WŚSD.

01-07-2019

3000 wiernych uczestniczyło w XII Mszy św. na wodzie

Już XII raz odbyła się na przystani żeglarskiej Koga – Kotwica w Rybniku Msza św. na wodzie.

29-06-2019

Z uczestnikami rekolekcji oazowych spotkał się abp Skworc

W kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z oazowiczami spotkał się abp Skworc.

Watykan – Proces beatyfikacyjny s. Dulcissimy Hoffmann

W Watykanie po zakończonym etapie diecezjalnym przekazano akta procesu beatyfikacyjnego s. Dulcissimy Hoffmann

Ruda Śląska – Jasna Góra: Pielgrzymka ubogich i bezdomnych

Od wtorku trwa pielgrzymka osób ubogich i bezdomnych na Jasną Górę. Wyruszyli z Rudy Śląskiej

27-06-2019

9 alumnów ze śląskiego seminarium wylatuje na misje

Wielka Brytania, Zambia i Mołdawia to kraje, do których 9 alumnów seminarium uda się, aby głosić Chrystusa.

Niedziela,
21 lipca 2019 roku

ROCZNICA ŚMIERCI:
1970 - ks. Robert Przewodnik
1984 - ks. Jan Ślązok
1984 - ks. Kazimierz Wyciślik
1985 - ks. Ignacy Żydziok
1998 - ks. Krzysztof Rzytka

ROCZNICA URODZIN:
1959 - ks. Andrzej Suchoń
1970 - ks. Marek Noras
1979 - ks. Łukasz Malikowski
1990 - ks. Maciej Niesporek
1992 - ks. Michał Walczyński

Zmiany w godzinach pracy

Biura Kurii oraz Sąd Metropolitalny są czynne do godz. 14:00.

Zmiana wejścia do kurii

Wejście główne do kurii jest zamknięte z powodu remontu.
Do budynku należy wchodzić od strony ulicy Plebiscytowej.

lipiec 2019
8:00 RYBNIK

20-07-2019

Zapraszamy ministrantów na pielgrzymkę do katedry

Już 30 sierpnia odbędzie się w katowickiej katedrze powakacyjna pielgrzymka ministrantów. Eucharystii o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Wiktor Skworc.

07-07-2019

Rybnik – Jasna Góra: w tym roku 74. Piesza Rybnicka Pielgrzymka

Na przełomie lipca i sierpnia ruszy 74. Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę. Na miejscu dołączą do pielgrzymki z Katowic.

Pielgrzymka stanowa kobiet do Matki Bożej w Piekarach Śląskich

18 sierpnia zapraszamy na pielgrzymkę stanową kobiet do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich

13. Piesza Pielgrzymka Młodych Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę

Nie jesteście przyszłością, nie tkwicie w „międzyczasie”, lecz jesteście Bożym „teraz”Papież Franciszek