Drodzy Katecheci i Katechetki!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w katowickiej archikatedrze, na Eucharystii inaugurującej nowy rok katechetyczny. Z powodu posługi pasterskiej – w Chełmie Lubelskim – nie mogę dziś być z Wami. Towarzyszę Wam jednak duchowo, modlitwą i pasterskim błogosławieństwem.
Proszę Was serdecznie – jako pełniących misję Kościoła na terenie szkoły – byście zawsze mieli żywą świadomość posłania i pełnienia misji ewangelizacyjnej. W jej zachowaniu pomoże Wam stała formacja duchowa, do której zachęcam oraz przestrzeganie zasad „Statutu Katechety Świeckiego” obowiązującego w naszej Archidiecezji. Nowym impulsem tej formacji niech będzie Rok Wiary, w którym wszyscy jesteśmy wezwani do pogłębienia osobistej wiary, do dawania autentycznego świadectwa ewangelicznego życia, do dalszego budowania Domu Kościoła i bycia „solą ziemi” (Mt 5,13).

Drodzy Katecheci i Katechetki!
Wszystkich Was zapraszam na pielgrzymkę nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty do Piekar Śląskich w dniu 6 października 2012 roku. Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej polecać będziemy – w Eucharystii o godz. 10-tej – dzieło formacji dzieci i młodzieży. Modlitwą otoczymy nauczycieli, kapłanów, siostry zakonne, katechetów świeckich oraz wszystkich pracowników oświaty, na różne sposoby zaangażowanych w przekaz wiedzy i kształtowanie postaw moralnych młodego pokolenia.
Zachęcam Was też do współpracy z Wydziałem Katechetycznym i nowo mianowanym duszpasterzem młodzieży, do włączenia się w dzieło nowej ewangelizacji, w inicjatywy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, w tym Dzieła Kolędników Misyjnych, działających w myśl hasła: „Dzieci pomagają dzieciom”.
Wszystkich zgromadzonych na uroczystej Eucharystii – inaugurującej rok katechetyczny 2012/3013 – otaczam pamięcią modlitewną i udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI

18-10-2019

Abp Wiktor Skworc w Radiu eM: W dziele misyjnym bardzo ważne jest wspólne działanie

W piątkowej „Rozmowie poranka” w Radiu eM (107,6 FM) abp Wiktor Skworc złożył życzenia i podziękowania całej służbie zdrowia w liturgiczne święto św. Łukasza, patrona lekarzy.

16-10-2019

Zmarł śp. ks. prałat, kan. Wolfgang Römer kapłan Diecezji Aachen

Ks. prałat kan. Wolfgang Römer od połowy lat 70-tych ubiegłego wieku przybywał do Polski i do diecezji katowickiej, aby mobilizować nas do duszpasterstwa niepełnosprawnych i do rozwijania duszpasterstwa ...

16-10-2019

Nic bez papieża. Sekretarz Episkopatu Niemiec o "Drodze Synodalnej"

W ramach “Drogi Synodalnej” nie będzie żadnych wyjątkowych, jedynie niemieckich rozwiązań bez akceptacji papieża i Rzymu w sprawach o znaczeniu globalnym dla Kościoła.

15-10-2019

fot. D. Sitko

Abp Skworc pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych

Metropolita katowicki pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych w Katowicach przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 30/4