Abp Skworc na uroczystościach ku czci św. Liboriusza

W dniach 27-31 lipca br. abp Wiktor Skworc uczestniczy w uroczystościach ku czci św. Liboriusza

ASI

2018-08-01

Abp Wiktor Skworc reprezentuje Konferencję Episkopatu Polski oraz archidiecezję katowicką. W ramach obchodów we wtorek, 31 lipca, będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii i wygłosi homilię, skierowaną m. in. do przybyłych z okolicznych miejscowości ludzi pracujących na roli.

Opisy życia św. Liboriusza świadczą, że nie był Rzymianinem, lecz Galijczykiem, celtem. Jego imię jest prawdopodobnie pochodzenia celtyckiego. Przez całe życie starał się krzewić wiarę w pogańskim otoczeniu. Zakładał liczne parafie, wyświęcił 217 księży, 186 diakonów i 93 subdiakonów. Wybudował też 17 kościołów. Św. Marcin z Tours zapisał, że czuwał przy łożu śmierci swego przyjaciela Liboriusza. Marcin przewodniczył też uroczystościom pogrzebowym w kościele Dwunastu Apostołów, w którym pochowany był już pierwszy biskup Le Mans, św. Julian. Wkrótce po śmierci św. Liboriusza zanotowano pierwsze cudowne uzdrowienia u osób modlących się przy jego grobie.

Jednym z atrybutów, związanych ze św. Liboriuszem, jest paw i pawie pióra. Paw zdobi jeden z witraży okiennych w katedrze w Paderborn, pióropusz z pawich piór stoi za relikwiarzem, a w czasie procesji jest niesiony przed nim. Według legendy przeniesieniu relikwii Liboriusza towarzyszył paw, który usiadł na wieży katedry w Paderborn. W chwili, gdy procesjonalnie wnoszono relikwie do świątyni, paw spadł z niej martwy. Dlatego dziś odwiedzający Paderborn mogą w wielu miejscach napotkać symbol pawia, który jest również wyrazem wspaniałości Boga i życia wiecznego.

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny, Latest