Dzień Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy

W archidiecezji będzie trwała modlitwa za osoby dotknięte jakąkolwiek przemocą ze strony duchownych i innych ludzi Kościoła

zdjęcie: ks. Rafał Starkowicz/Foto Gość

ASI

2019-03-05

W najbliższy piątek, 8 marca br., we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, wierni będą się modlić za osoby dotknięte jakąkolwiek przemocą ze strony duchownych i innych ludzi Kościoła. Specjalne rozważania stacji Drogi Krzyżowej przygotowała Komisja Duszpasterska Konferencji Episkopatu Polski.

Nabożenstwu Drogi Krzyżowej w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 17.00 przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W zaproszeniu do udziału w Dniu Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego, odczytanym we wszystkich parafiach archidiecezji w niedzielę, 3 marca, abp Skworc przypomniał, że papież Franciszek wzywa do rozliczenia się przez Kościół ze złem wykorzystywania seksualnego małoletnich, a nade wszystko zachęca do nawrócenia, pokuty i modlitwy w intencji ofiar wszelkiego rodzaju nadużyć. „W tym duchu, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, w dniu modlitwy wynagradzającej oraz postu w intencji ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin, pragniemy - zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski - zginać nasze kolana przed Panem i wołać: Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami” - napisał metropolita katowicki.

Dalej podkreślił: „Duchowym wsparciem otoczymy wszystkie ofiary; będziemy też przepraszać za grzechy przemocy, które wydarzyły się w rodzinach i innych środowiskach. Prosić będziemy również o łaskę nawrócenia i ducha pokuty dla wszystkich sprawców nadużyć, którzy swoim karygodnym postępowaniem, a nawet przestępstwem, głęboko zranili cały Kościół – Mistyczne Ciało Chrystusa”.

Abp Skworc zaprosił wszystkich wiernych archidiecezji do wspólnej modlitwy, zwłaszcza do udziału w Drodze Krzyżowej w piątek po Środzie Popielcowej i do podjęcia postu w intencji ofiar. „Niech wyrzeczenia i pokuta otworzą nasze serca na ducha autentycznego nawrócenia, byśmy, świadomi powołania do świętości, zmagali się z wszelkimi nadużyciami, we wszystkich środowiskach, szczególnie w naszej kościelnej wspólnocie” - zaapelował.

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny, Latest