Katowice: Strefa Duchowa COP24 - zaproszenie na wspólną modlitwę

9 grudnia, o godz. 15.00 w katowickiej katedrze odbędzie się centralne nabożeństwo ekumeniczne dla uczestników COP24

2018-12-02

Centralne nabożeństwo ekumeniczne dla uczestników szczytu klimatycznego COP24 z udziałem m.in. przedstawicieli Światowej Rady Kościołów odbędzie się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w niedzielę, 9 grudnia 2018 r., o godz. 15.00. Modlitwie przewodniczył będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Będzie to nabożeństwo adwentowo-biblijne w języku angielskim i polskim. Homilię podczas nabożeństwa wygłoszą: abp Wiktor Skworc – Metropolita Katowicki Kościoła Rzymsko-Katolickiego i abp Anders Wejryd – Prezydent na Europę Światowej Rady Kościołów, emerytowany luterański Prymas Szwecji. W ekumeniczną modlitwę włączy się orkiestra i chór Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyr. ks. Bartosza Zygmunta.

Katolicka archidiecezja katowicka we współpracy z innymi Kościołami z terenu Katowic organizuje Strefę Duchową podczas COP24.

Strefa Duchowa obejmie czas nie tylko samego Szczytu Klimatycznego COP24 organizowanego na początku grudnia w Katowicach. Jej pierwsze elementy miały miejsce już z końcem listopada, kiedy to Wydział Katechetyczny katowickiej kurii wraz z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz fundacją „Renovabis” przeprowadziły Europejskie Spotkanie Młodych – PILGRIM. Odbyła się też konferencja naukowa „W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii”

W ramach inicjatywy, jaką jest Strefa Duchowa, będą też miały miejsce spotkania ekumeniczne, panele dyskusyjne.

Podczas Szczytu Klimatycznego duchowni zapraszają na Eucharystie, które będą sprawowane w języku polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim oraz włoskim. W tym celu zostały wyznaczone konkretne kościoły w Katowicach, w których liturgia będzie w języku obcym.

Przewidywana jest także liturgia prawosławna oraz nabożeństwa luterańskie, metodystyczne i baptystyczne.

Organizatorzy Strefy Duchowej zadbają również o publikacje zarówno w języku polskim, jak i angielskim poświęcone szeroko rozumianym zagadnieniom ekologicznym podejmowanym z teologicznej perspektywy. Wśród nich znajdzie się „brewiarz ekologa”, „Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia” czy „List Arcybiskupa Katowickiego na temat ochrony środowiska”.

Więcej

https://www.archidiecezjakatowicka.pl/temat/news/latest-news/W-ramach-Szczytu-Klimatycznego-powstaje-Strefa-Duchowa-COP24

https://climate.archidiecezjakatowicka.pl/files/comms/ZjE1MmJjZWE5ODg2/18/11/23/be2fa0db4ea341689dfa39846f0c0d23.pdf

https://climate.archidiecezjakatowicka.pl/files/comms/ZjE1MmJjZWE5ODg2/18/11/23/ac90df96520641848e67d20c3bbc2d34.pdf

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny, Latest