Katowice: Wielkopostny dzień skupienia świata akademickiego (zapowiedź)

Już w najbliższą sobotę w śląskim seminarium odbędzie się wielkopostny dzień skupienia świata akademickiego

zdjęcie: Henryk Przondziono/Foto Gość

ASI

2019-04-11

Doroczny wielkopostny dzień skupienia świata akademickiego, pracowników nauki, nauczycieli akademickich, doktorantów i pracowników administracji uczelni Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, odbędzie się w wigilię Niedzieli Palmowej, tj. w sobotę 13 kwietnia 2019, w budynku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

W zaproszeniu na to spotkanie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc napisał m. in.: „W okresie Wielkiego Postu Bóg pozwala nam każdego roku «z oczyszczoną duszą radośnie oczekiwać świąt wielkanocnych«, abyśmy «przez uczestnictwo w sakramentach odrodzenia osiągnęli pełnię dziecięctwa Bożego» (por. 1. Prefacja Wielkopostna). W ten sposób, od Wielkanocy do Wielkanocy «możemy podążać do pełni tego zbawienia, które już otrzymaliśmy dzięki tajemnicy paschalnej Chrystusa« (Franciszek, Orędzie na Wielki Post 2019).

Zbawienie nie jest jedynie wydarzeniem historycznym. Zostało nam ono ofiarowane, a wraz z nim została nam dana niezawodna nadzieja, mocą której możemy stawić czoło naszej teraźniejszości. I nawet wtedy, gdy teraźniejszość jawi się jako uciążliwa i trudna, to jest możliwa do przeżycia i akceptacji, gdyż towarzysząca nam nadzieja niesie w sobie cel «tak wielki, to usprawiedliwia on trud [podejmowanej w życiu] drogi» (por. Benedykt XVI, Spe salvi)”

Program

  • 16.00 – Okazja do sakramentu pokuty i pojednania
  • 16.30 – Konferencja – ks. prof. dr hab. Artur Malina (Wydział Teologiczny UŚ) „O tych niedaremnych: łasce Boga, wierze i trudach naszych”
  • 17.15 – EUCHARYSTIA Z LITURGIĄ NIEDZIELI PALMOWEJ
  • 18.15 – Spotkanie przy stole w refektarzu seminaryjnym

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny, Latest