Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszeniem Lekarzy Polskich wyruszyli na pielgrzymkę „Śladami świętych lekarzy”.

Na drogę pobłogosławił ich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Eucharystią w krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach rozpoczęła się pielgrzymka lekarzy. Na jej zakończenie do lekarzy zwrócił się abp Wiktor Skworc. – Życzę wam szczęśliwej podróży, duchowych przeżyć i ciągłego odkrywania osobistego powołania do świętości – mówił do lekarzy metropolita katowicki tuż przed wyjazdem. 

Arcybiskup przypomniał, że do postawy świętości we współczesnym świecie nawołuje papież Franciszek w adhortacji „Gaudete et exsultate”. Odniósł się także do pielgrzymki św. Jana Pawła II z 1999, kiedy to w Starym Sączu powiedział, że „święci przyzywają świętych”. – Gdy spotykamy świętych, sami stajemy się lepsi. Udziela nam się ich świętość – mówił.

 – Z tą pielgrzymką związane są bardzo ważne wydarzenia, ponieważ 21 czerwca odbędą się w Rzymie rekolekcje i wykłady związane z zagadnieniami etycznymi. Natomiast o godz. 17 w bazylice św. Piotra rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka. W jej trakcie Ojciec Święty poświęci katolickich lekarzy świata Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. To wydarzenie organizuje Światowa Federacja Katolickich Stowarzyszeń Medycznych – tłumaczy dr Elżbieta Kortyczko, neonatolog, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. – Oprócz tego naszym celem są miejsca związane ze świętymi lekarzami. Każdy z lekarzy, których odwiedzimy, swoim życiem mocno świadczył o Bogu – dodaje.

Podczas pielgrzymki lekarze odwiedzą miejsce urodzenia św. Joanny Beretty Molli oraz kościół z doczesnymi szczątkami św. Józefa Moscatiego. Będą się również modlili wspólnie z papieżem Franciszkiem podczas Eucharystii w bazylice św. Piotra w najbliższy piątek. Lekarzom towarzyszy ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia. 

16-10-2019

Zmarł śp. ks. prałat, kan. Wolfgang Römer kapłan Diecezji Aachen

Ks. prałat kan. Wolfgang Römer od połowy lat 70-tych ubiegłego wieku przybywał do Polski i do diecezji katowickiej, aby mobilizować nas do duszpasterstwa niepełnosprawnych i do rozwijania duszpasterstwa ...

16-10-2019

Nic bez papieża. Sekretarz Episkopatu Niemiec o "Drodze Synodalnej"

W ramach “Drogi Synodalnej” nie będzie żadnych wyjątkowych, jedynie niemieckich rozwiązań bez akceptacji papieża i Rzymu w sprawach o znaczeniu globalnym dla Kościoła.

15-10-2019

fot. D. Sitko

Abp Skworc pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych

Metropolita katowicki pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych w Katowicach przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 30/4

12-10-2019

Abp Skworc do nauczycieli: Wasza praca to dobry zasiew

Z okazji Święta Edukacji Narodowej metropolita katowicki wystosował do nauczycieli i wychowawców specjalne życzenia i podziękowania.

13-10-2019

fot. K. Gawor

Prof. Władysław Nasiłowski odebrał w katedrze nagrodę „Lux ex Silesia”

Wybitny lekarz, „nestor śląskiej medycyny”, odebrał w niedzielę wieczorem po Eucharystii inaugurującej nowy rok akademicki, z rąk metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca nagrodę „Lux ex Silesi...

13-10-2019

fot. K. Gawor

Katowice: Międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego

W katowickiej katedrze celebrowano Eucharystię na rozpoczęcie nowego roku akademickiego

13-10-2019

fot. ks. S. Kreczmański

Abp W. Skworc w Krasowach na 100-leciu kościoła: Bądźcie wierni Eucharystii i tej wierności uczcie

Abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii dziękczynnej z okazji 100-lecia istnienia kościoła parafialnego w Mysłowicach - Krasowach

Piątek,
18 października 2019 roku

ŚWIĘTO ŚW. ŁUKASZA

ROCZNICA ŚMIERCI:
1934 - ks. Franciszek Miczek
1939 - ks. Wilhelm Woźniak
1950 - ks. Emanuel Grim
1973 - ks. Bernardyn Grzyśka OFM