Rozesłaniu diakonii rekolekcji wakacyjnych w Katowicach na Brynowie przewodniczył abp Wiktor Skworc

W kościele Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach abp Wiktor Skworc wręczył moderatorom i moderatorkom wakacyjnych rekolekcji Ruchu Światło-Życie świece oazowe. Pobłogosławił im także na czas pełnienia posługi.

– Chodzimy śladami Trójcy Świętej i rozpoznajemy Pana Boga widząc ślady aktywności poszczególnych Osób: Bóg Ojciec jest tym, który stwarza, Syn Boży jest tym, który zbawia, a Duch Święty jest tym, który uświęca – powiedział abp Wiktor Skworc na zakończenie Eucharystii po której miało miejsce posłanie moderatorów i moderatorek na wakacyjne rekolekcje oazowe.

Przypomniał także, że każda Eucharystia jest „godziną Ducha Świętego”. – To właśnie On czyni z nas wspólnotę. On przemienia postaci eucharystyczne. On, wreszcie, nas przemienia – zaznaczył.

Mówiąc na temat symboliki świecy, którą otrzymują moderatorzy przypomniał, że symbolem Ducha Świętego jest płomień. – Nie jest on niszczącym żywiołem, ale jest „zapaleniem Bożym ogniem”. On nas zapala (…). Wy współpracujecie z Trójcą Świętą. Daliście się „zapalić” i chcecie prowadząc rekolekcje zapalać następnych ludzi – mówił.

Podkreślił także, że w Kościele bardzo ważna jest misja i posłanie. – Jestem przekonany, że jeśli Kościół posyła i to posłanie jest przyjęte, to z tym posłaniem łączy się łaska Boża, pomoc Boża. Idziecie wyposażeni już nie ludzką mocą, ale mocą łaski Bożej, mocą Ducha Świętego – powiedział.

Wcześniej podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. Waldemar Maciejewski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. W homilii pytał m.in. o to, czy potrafimy kochać tych, których spotykamy. – Bóg zapewnia nas dzisiaj w swoim słowie, że miłość Boża rozlana jest w sercach naszych i w sercach wszystkich, których spotykamy – mówił.

– Pan Bóg posyła na oazy po to, byśmy się nie bali pomagać drugiemu człowiekowi w odkrywaniu tego, że Bóg złożył dary w jego sercu – mówił. – Pierwszym miejscem naszej posługi mają być nasze diakonie. Tam mamy budować relacje miłości, uczyć się kochać – kontynuował.

Przypomniał także, że aby sprostać temu zadaniu niezwykle ważna jest osobista relacja z Chrystusem. – Ważne jest, abyśmy postępowali zgodnie z tym, co głosimy – powiedział.

Podczas zbliżających się wakacji odbędzie się w sumie 68 różnych turnusów rekolekcji oazowych. Są adresowane do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz rodzin. Weźmie w nich udział około 4000 osób. Wakacyjne rekolekcje oazowe trwają 15 dni. Dodatkowo organizowane są wyjazdy 11, 7, 5 i 4-dniowe. Oazy są organizowane na terenie archidiecezji katowickiej, diecezji bielsko-żywieckiej, a także w Czechach i Rzymie.

PONIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ

16-10-2019

Zmarł śp. ks. prałat, kan. Wolfgang Römer kapłan Diecezji Aachen

Ks. prałat kan. Wolfgang Römer od połowy lat 70-tych ubiegłego wieku przybywał do Polski i do diecezji katowickiej, aby mobilizować nas do duszpasterstwa niepełnosprawnych i do rozwijania duszpasterstwa ...

16-10-2019

Nic bez papieża. Sekretarz Episkopatu Niemiec o "Drodze Synodalnej"

W ramach “Drogi Synodalnej” nie będzie żadnych wyjątkowych, jedynie niemieckich rozwiązań bez akceptacji papieża i Rzymu w sprawach o znaczeniu globalnym dla Kościoła.

15-10-2019

fot. D. Sitko

Abp Skworc pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych

Metropolita katowicki pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych w Katowicach przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 30/4

12-10-2019

Abp Skworc do nauczycieli: Wasza praca to dobry zasiew

Z okazji Święta Edukacji Narodowej metropolita katowicki wystosował do nauczycieli i wychowawców specjalne życzenia i podziękowania.

13-10-2019

fot. K. Gawor

Prof. Władysław Nasiłowski odebrał w katedrze nagrodę „Lux ex Silesia”

Wybitny lekarz, „nestor śląskiej medycyny”, odebrał w niedzielę wieczorem po Eucharystii inaugurującej nowy rok akademicki, z rąk metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca nagrodę „Lux ex Silesi...

13-10-2019

fot. K. Gawor

Katowice: Międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego

W katowickiej katedrze celebrowano Eucharystię na rozpoczęcie nowego roku akademickiego

13-10-2019

fot. ks. S. Kreczmański

Abp W. Skworc w Krasowach na 100-leciu kościoła: Bądźcie wierni Eucharystii i tej wierności uczcie

Abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii dziękczynnej z okazji 100-lecia istnienia kościoła parafialnego w Mysłowicach - Krasowach

Piątek,
18 października 2019 roku

ŚWIĘTO ŚW. ŁUKASZA

ROCZNICA ŚMIERCI:
1934 - ks. Franciszek Miczek
1939 - ks. Wilhelm Woźniak
1950 - ks. Emanuel Grim
1973 - ks. Bernardyn Grzyśka OFM