Słowo Arcybiskupa Katowickiego na rozpoczęcie sesji naukowej.

Dnia 7 listopada 1922 roku Stolica Apostolska utworzyła Administraturę Apostolską polskiego Śląska i na jej czele postawiła ks. Augusta Hlonda. Dziś, dokładnie 90-lat od tego wydarzenia, na Wydziale Teologicznym UŚ odbywa się sesja naukowa: „Biskup August Hlond i jego diecezja”. Sesję traktujemy już jako element Roku kardynała Augusta Hlonda, a takim, Sejmik Województwa Śląskiego, ogłosił rok 2013. Dodać trzeba, że jednogłośną uchwała.

Niniejszym przekazujemy Sejmikowi Samorządowemu wyrazy wdzięczności; dziękujemy Panu Marszałkowi i Przewodniczącemu Sejmiku za to, że po roku Konstantego Wolnego będziemy przeżywali Rok Kardynała Hlonda.
Jestem również wdzięczny za dzisiejszą sesję, za jej przygotowanie Wydziałowi Teologicznemu; dziękuję prelegentom, a zwłaszcza prof. Jerzemu Myszorowi za organizację sesji.
Zanim ks. August Hlond został pierwszym biskupem śląskim był administratorem administratury apostolskiej.
Od nazwy powierzonego ks. A. Hlondowi urzędu wychodząc, trzeba stwierdzić, że głównym jego zadaniem było zorganizowanie struktur administratury z perspektywą utworzenia diecezji. Jak wiemy, z tego zadania, ks. A. Hlond, wspierany swymi współpracownikami, wywiązał się znakomicie. Położył fundamenty pod diecezję śląską i jej instytucje a w roku 1925 został pierwszym biskupem katowickim. M.in. utworzył Kurię, Sąd Duchowny, powołał Radę Konsultorów, Diecezjalnych i Radę Administracyjną.
Jednak jego aktywność nie wyczerpywała się w budowaniu struktur administracyjnych i parafialnych. Był przede wszystkim ofiarnym pasterzem Kościoła.
Założył Ligę Katolicka i był propagatorem Akcji Katolickiej. Zorganizował Zjazdy Katolickie. A działając w konkretnym kontekście społecznym, naznaczonym – kryzysem gospodarczym – powołał Sekretariat Dobroczynności i Śląski Komitet Ratunkowy. Godnym podkreślenia jest rys maryjny: szybko odczytał ksiądz a potem biskup Hlond znaczenie piekarskiego sanktuarium i doprowadził do koronacji obrazu MB Piekarskiej.
Niezwykle trudna sprawą – były relacje katolików Polaków i katolików Niemców katolików parafiach Administracji a potem w Diecezji. Verband der deutschen Katholiken in Polenoskarżał go, że prowadzi w Kościele politykę narodowościową i nie uwzględnia potrzeb katolików niemieckich. Administrator a potem bp A. Hlond był obiektem niewybrednych ataków prasowych – prasy na Śląsku, w Niemczech i w Austrii. Nie obyło się też bez skarg pisanych do Stolicy Apostolskiej. W te sprawy włączyła się Kapituła katowicka, która wydała w 1926 roku broszurę pt. „Die Wahrheit über das Martyrium der deutschen Katholiken in Polen”.
Bliski współpracownik bpa A. Hlonda, bp pomocniczy Teofil Bromboszcz napisał o Jego 4 – letniej posłudze w Katowicach lakonicznie: „zorganizował Kościół na Śląsku polskim i odnowił po czasach zamętu życie katolickie”.
Dziś składamy hołd bp A. Hlondowi za posługę na Śląsku; położył solidny fundament pod gmach Kościoła katowickiego, na którym – budowali i budują wszyscy Jego następcy.
Nasze dziękczynienie i modlitwę – za Ojczyznę i ojcowiznę, za Kościół katowicki i jego pierwszego biskupa A. Hlonda, wypowiemy w najbliższą niedzielę w katedrze Eucharystią, na którą zapraszam także uczestników tego sympozjum.

Katowice, 2012.11.07

16-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

Ks. Wojtal: Powinniśmy pragnąć aby Krzyż wisiał w szkole, a nade wszystko aby był w naszym sercu

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach.

15-03-2024

Fot. ks. Tomasz Wojtal

Waga szczegółu i rozpalanie charyzmatu

Konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu w milczeniu i spotkanie przy stole – to trzy elementy tegorocznych wielkopostnych dni skupienia dla księży.

15-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

ks. Bogacki: Czy czuję pragnienie podążania za Jezusem?

Rzecznik prasowy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w Kościele Przemienienia Pańskiego w Katowicach.

14-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

ks. Wojtal: Wobec ludzkiej wolności, nawet Wszechmogący Bóg, staje się bezsilny

Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Katowicach przewodniczył Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach.

13-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

Abp Galbas: Chrześcijaństwo bez radości jest jak człowiek bez serca

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach.

13-03-2024

Śp. ks. Ryszard Lapczyk

Z przykrością zawiadamiamy, że wczoraj, w wieku 88 lat, w 63. roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. Ryszard Lapczyk (rocznik święceń 1961), emerytowany proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Czer...

WTOREK,
19 marca 2024 roku
UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA, OBLUBIEŃCA NMP
Kolor biały

Słowo na dzisiaj

Mt 1, 16. 18-21. 24a | Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem,...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1943 † Wojciech Migdalski
1976 † Stanisław Cynar
1992 † Stanisław Dyrda
2000 † Jan Bombik
2011 † Henryk Harędza

ROCZNICA URODZIN:
1938 - ks. Franciszek RESIAK
1939 - ks. Józef MATYSIK
1966 - ks. Mirosław CZEGLIK
1967 - ks. Bogdan WĄŻ
1982 - ks. Piotr NADROWSKI

UWAGA

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin