Abp Wiktor Skworc w Środę Popielcową zainaugurował II kadencję Rady Społecznej przy Metropolicie Katowickim.

Sekretarzem i rzecznikiem Rady został ks. Arkadiusz Wuwer, a wiceprzewodniczącymi Piotr Uszok, samorządowiec i były prezydent Katowic oraz Anna Musialik-Chmiel, dziennikarz i wykładowca akademicki.

Modlitwą do Ducha Świętego rozpoczęło się spotkanie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim, któremu przewodniczył abp Wiktor Skworc. Było ono związane z rozpoczęciem II kadencji Rady Społecznej. I kadencja Rady przypadła na lata 2013-2018.

- Rada Społeczna ma być forum szczerego dialogu w duchu odpowiedzialności świeckich za Kościół, umożliwiającym nawiązanie kontaktu i wymianę poglądów ze wszystkimi ludźmi – mówił o istocie Rady Społecznej ks. Wuwer.

- Liczę na pomoc we właściwej ocenie rzeczywistości, jej ocenie z moralnego punkty widzenia oraz na pomoc w opracowania dyrektyw do działania dla naszego Kościoła diecezjalnego w świetle Ewangelii i odpowiedzi na wezwanie Boże – podkreśla natomiast metropolita katowicki.

Historia Biskupiej Rady Społecznej w diecezji katowickiej sięga 1982, kiedy to powstała mocą dekretu bp Herberta Bednorza. Ówczesny biskup katowicki wskazał, że powołując Radę wykonuje postanowienia Instrukcji Kongregacji Biskupów na temat pasterskiej posługi biskupów „Ecclesiae Imago” oraz zaleceń I Synodu Diecezji Katowickiej.

W 1987 Radę Społeczną Biskupa Katowickiego powołał bp Damian Zimoń i określił jej zadania jako „głos doradczy i opiniodawczy w sprawach przedłożonych jej do analizy i oceny”, zwłaszcza poprzez „opiniowanie aktualnych zagadnień społecznych, jak również prognozowanie i proponowanie zgodnych z nauką społeczną Kościoła rozwiązań problemów społecznych”.

W latach 2013-2018 trwała I kadencja Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim. W jej trakcie opracowano 3 dokumenty: „Głos z Górnego Śląska” (2013), „O przebudowę Górnego Śląska” (2015) oraz – nieopublikowany – „Wyzwania rozwoju samorządności obywatelskiej” (2017).

Obecnie Rada Społeczna liczy 10 członków, wśród których są: 

  • Andrzej Grajewski, historyk, politolog, dziennikarz
  • Ryszard Kopiec, architekt
  • Elżbieta Kortyczko, lekarz – neonatolog, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich
  • Tomasz Kurpas, prawnik, adwokat
  • Krzysztof Józef Mikuła, prawnik, polityk
  • Anna Musialik-Chmiel, dziennikarz, wykładowca akademicki
  • Marek Staszek, przedsiębiorca, menager
  • Ilona Świerad, psycholog, pedagog, działaczka społeczna, Dama Zakony Kawalerów Maltańskich
  • Piotr Uszok, samorządowiec, były prezydent Katowic
  • ks. Arkadiusz Wuwer, wykładowca w Wydziale Teologicznym UŚ

Rada Społeczna stanowi gremium konsultacyjne i doradcze arcybiskupa metropolity katowickiego. Jej zadaniem jest wypracowywanie opinii na temat ważnych aktualnych wydarzeń społecznych w aspekcie działalności pasterskiej, z ukierunkowaniem na rozwiązania duszpasterskie i praktyczne.

Podczas pierwszego spotkania Rady głos zabrał proboszcz katowickiej Katedry w charakterze gościa – ks. dr Łukasz Gaweł. Przedstawił zgromadzonym ideę Panteonu Górnośląskiego. Opowiedział o dotychczasowych staraniach. – To może być miejsce pamięci o Górnoślązakach zebranych w jednym miejscu. Rok 2022 to dobry czas by zainaugurować to szczególne miejsce w podziemiach katedry, która w naturalny sposób jest przestrzenią jednoczącą różne środowiska – powiedział ks. Gaweł. 

Podczas spotkania zabrał głos między innymi nowy wiceprzewodniczący Piotr Uszok: - Nasze zadanie to bieżące doradzanie. Tak widzę naszą rolę. Mamy doradzać i dzielić się swoimi przemyśleniami – podkreślił. 

Na spotkaniu Rady każdy z członków mógł opowiedzieć o sobie i swojej pracy, co było elementem wzajemnego poznania. Na zakończenie Arcybiskup Katowicki wręczył zebranym stosowne dekrety i pomocne dokumenty, m. in. statut rady społecznej. 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

06-06-2020

Foto: Krzysztof Gawor

Abp Wiktor Skworc: Czas izolacji ukazał tęsknotę za Eucharystią

Katolicka Agencja Informacyjna przeprowadziła ankietę o Kościele w Polsce wobec epidemii koronawirusa. Odpowiedzi na ankietę udzielił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

05-06-2020

Bp Marek Szkudło: Modlitwa o ustanie pandemii niech nadal trwa

- Modlitwa o ustanie pandemii niech nadal trwa - zaapelował na antenie Radia eM bp Marek Szkudło, przypominając, że codziennie o 20.30 odbywają się modlitwy w tej intencji w wielu miejscach, przede wszyst...

05-06-2020

Abp Wiktor Skworc zaprasza do modlitwy za maturzystów

W niedzielę Trójcy Przenajświętszej, 7 czerwca br., o godz. 10.30 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc będzie celebrował w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Mszę św. w intencji tegorocznych matu...

31-05-2020

Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Abp Wiktor Skworc w Piekarach: Jak wygrać nasz czas?

Metropolita katowicki w słowie społecznym podczas pielgrzymki świata męskiego do Sanktuarium w Piekarach Śl. nakreślił społeczny kontekst, który w tym roku zdeterminował także formułę pielgrzymki. ...

31-05-2020

Foto: Henryk Przondziono / Foto Gość

Abp Grzegorz Ryś w Piekarach: Duch Święty sprawcą prawdziwej jedności

Metropolita łódzki w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Piekarach Śląskich przewodniczył Mszy świętej i wygłosił homilię podczas dorocznej pielgrzymki świata męskiego do Matki Miłości i Sp...

31-05-2020

Przemysław Kucharczak /Foto Gość

„Pomóż nam wygrać, Lekarko, nasz czas”

Słowo społeczne Metropolity katowickiego podczas Pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Boskiej Piekarskiej (31.05.2020)

31-05-2020

Nowy utwór ku czci MB Piekarskiej

"Jaka Ona piękna" to nowa pieśń autorstwa Henryka Botora, do której słowa napisał ks. Bartłomiej Kuźnik. Streszcza wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z historią Matki Sprawiedliwości i Mił...

30-05-2020

Foto: Przemysław Kucharczak / Foto Gość

Transmisja Pielgrzymki świata męskiego do Matki Boskiej Piekarskiej

Spotkanie modlitewne w ramach pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej na żywo od godz. 13:00

29-05-2020

Uczestniczenie w piekarskich uroczystościach za pośrednictwem transmisji

W Piekarach Śl. przypomnimy nauczanie św. Jana Pawła II o miłości społecznej - zapowiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc przed doroczną pielgrzymką mężczyzn do piekarskiego sanktuarium Matki Bożej. ...

28-05-2020

Foto: Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Abp Skworc odwołuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

Nowe Zarządzenie Metropolity katowickiego odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej z dnia 28.05.2020.

SOBOTA,
6 czerwca 2020 roku
Dzień powszedni
Zielony kolor w liturgii

Słowo na dzisiaj

Mk 12, 38-44 | Jezus, nauczając rzesze, mówił: «Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1940 † Franciszek Długosz
1944 † Józef Krzykowski
1964 † Ferdynand Niemiec
1975 † Augustyn Pohl
2018 † Bernard Sodzawiczny

ROCZNICA URODZIN:
1942 - ks. Zygmunt Wojciech
1956 - ks. Czaja Michał
1964 - ks. Kokoszka Ryszard