Abp Wiktor Skworc w Środę Popielcową zainaugurował II kadencję Rady Społecznej przy Metropolicie Katowickim.

Sekretarzem i rzecznikiem Rady został ks. Arkadiusz Wuwer, a wiceprzewodniczącymi Piotr Uszok, samorządowiec i były prezydent Katowic oraz Anna Musialik-Chmiel, dziennikarz i wykładowca akademicki.

Modlitwą do Ducha Świętego rozpoczęło się spotkanie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim, któremu przewodniczył abp Wiktor Skworc. Było ono związane z rozpoczęciem II kadencji Rady Społecznej. I kadencja Rady przypadła na lata 2013-2018.

- Rada Społeczna ma być forum szczerego dialogu w duchu odpowiedzialności świeckich za Kościół, umożliwiającym nawiązanie kontaktu i wymianę poglądów ze wszystkimi ludźmi – mówił o istocie Rady Społecznej ks. Wuwer.

- Liczę na pomoc we właściwej ocenie rzeczywistości, jej ocenie z moralnego punkty widzenia oraz na pomoc w opracowania dyrektyw do działania dla naszego Kościoła diecezjalnego w świetle Ewangelii i odpowiedzi na wezwanie Boże – podkreśla natomiast metropolita katowicki.

Historia Biskupiej Rady Społecznej w diecezji katowickiej sięga 1982, kiedy to powstała mocą dekretu bp Herberta Bednorza. Ówczesny biskup katowicki wskazał, że powołując Radę wykonuje postanowienia Instrukcji Kongregacji Biskupów na temat pasterskiej posługi biskupów „Ecclesiae Imago” oraz zaleceń I Synodu Diecezji Katowickiej.

W 1987 Radę Społeczną Biskupa Katowickiego powołał bp Damian Zimoń i określił jej zadania jako „głos doradczy i opiniodawczy w sprawach przedłożonych jej do analizy i oceny”, zwłaszcza poprzez „opiniowanie aktualnych zagadnień społecznych, jak również prognozowanie i proponowanie zgodnych z nauką społeczną Kościoła rozwiązań problemów społecznych”.

W latach 2013-2018 trwała I kadencja Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim. W jej trakcie opracowano 3 dokumenty: „Głos z Górnego Śląska” (2013), „O przebudowę Górnego Śląska” (2015) oraz – nieopublikowany – „Wyzwania rozwoju samorządności obywatelskiej” (2017).

Obecnie Rada Społeczna liczy 10 członków, wśród których są: 

  • Andrzej Grajewski, historyk, politolog, dziennikarz
  • Ryszard Kopiec, architekt
  • Elżbieta Kortyczko, lekarz – neonatolog, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich
  • Tomasz Kurpas, prawnik, adwokat
  • Krzysztof Józef Mikuła, prawnik, polityk
  • Anna Musialik-Chmiel, dziennikarz, wykładowca akademicki
  • Marek Staszek, przedsiębiorca, menager
  • Ilona Świerad, psycholog, pedagog, działaczka społeczna, Dama Zakony Kawalerów Maltańskich
  • Piotr Uszok, samorządowiec, były prezydent Katowic
  • ks. Arkadiusz Wuwer, wykładowca w Wydziale Teologicznym UŚ

Rada Społeczna stanowi gremium konsultacyjne i doradcze arcybiskupa metropolity katowickiego. Jej zadaniem jest wypracowywanie opinii na temat ważnych aktualnych wydarzeń społecznych w aspekcie działalności pasterskiej, z ukierunkowaniem na rozwiązania duszpasterskie i praktyczne.

Podczas pierwszego spotkania Rady głos zabrał proboszcz katowickiej Katedry w charakterze gościa – ks. dr Łukasz Gaweł. Przedstawił zgromadzonym ideę Panteonu Górnośląskiego. Opowiedział o dotychczasowych staraniach. – To może być miejsce pamięci o Górnoślązakach zebranych w jednym miejscu. Rok 2022 to dobry czas by zainaugurować to szczególne miejsce w podziemiach katedry, która w naturalny sposób jest przestrzenią jednoczącą różne środowiska – powiedział ks. Gaweł. 

Podczas spotkania zabrał głos między innymi nowy wiceprzewodniczący Piotr Uszok: - Nasze zadanie to bieżące doradzanie. Tak widzę naszą rolę. Mamy doradzać i dzielić się swoimi przemyśleniami – podkreślił. 

Na spotkaniu Rady każdy z członków mógł opowiedzieć o sobie i swojej pracy, co było elementem wzajemnego poznania. Na zakończenie Arcybiskup Katowicki wręczył zebranym stosowne dekrety i pomocne dokumenty, m. in. statut rady społecznej. 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

24-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

24-03-2024

Fot. Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

20-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

Bp Wodarczyk: Pokora leży u podstaw sprawiedliwości Świętego Józefa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętego Józefa Robotnika w Katowicach.

18-03-2024

Pixabay

Ekumeniczna Droga Krzyżowa (zapowiedź)

22 marca w Katowicach odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

CZWARTEK,
28 marca 2024 roku
WIELKI CZWARTEK
Kolor biały

Słowo na dzisiaj

Łk 4, 16-21 | Jezus przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce,...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1967 † Konrad Krawczyk
2019 † Antoni Masarczyk

ROCZNICA URODZIN:
1964 - ks. Paweł WRÓBEL
1969 - ks. Adam ZDEBEL

UWAGA

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin