100-lecie kościoła parafialnego w Orzegowie

Abp Wiktor Skworc sprawował w kościele pw. Św. Michała Archanioła uroczystą Eucharystię z okazji 100 rocznicy poświęcenia kościoła.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

2018-10-07

Mimo iż jego początki sięgają 1895 i są związane z Joanną von Schaffgotsch, to obecny kształt świątynia nabrała w 1918.

- Przede wszystkim dzisiaj chcemy podziękować tym wszystkim pokoleniom, które były przed nami. To oni wiarę przyjmowali i przekazywali ją w kolejnych pokoleniach. Chcemy o nich pamiętać, chcemy im dziękować – mówił abp Skworc podczas liturgii.

Hierarcha zachęcał uczestników Mszy św. do tego, aby budowali na Bogu w oparciu o wiarę z której wynika wierność. – Wierność – to słowo jest syntezą dzisiejszej Ewangelii. Chrystus przypomina, że Bóg domaga się od człowieka wierności. Bóg oczekuje, że człowiek będzie wierny Jemu samemu – mówił.

Abp Skworc zauważył także, że losy wiary i wierności rozstrzygają się na Eucharystii. – Co będzie za sto lat, kiedy mój kolejny następca przybędzie tutaj by świętować 200-lecie parafii? – pytał zebranych w kościele. – Można powiedzieć, że to zależy od nas. Od naszego przekazu wiary i wierności, bo wiary i wierności uczymy się tutaj, w tym miejscu – dodał.

Pod koniec Eucharystii wręczono „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. Odznaczona została nią orzegowska parafia. – Chcieliśmy uhonorować tą nagrodą tak prężnie działającą parafię, w której podejmowane inicjatywy są skierowane zarówno do najmłodszych, do młodzieży, dorosłych, a nawet do seniorów – mówiła przedstawicielka Rady Miasta przed wręczeniem odznaki na ręce ks. Ryszarda Nowaka, proboszcza parafii.

Kościół w Orzegowie powstał dzięki Joannie von Schaffgotsch, która wybudowała go w 1895 dla robotników należącej do niej kopalni Karol. Była ona spadkobierczynią magnata finansowego Karola Goduli, który przekazał jej cały majątek. W ostatnich latach udało się wyremontować cały kościół wraz z jego otoczeniem.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest