O misji głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie mówił 17 sierpnia w homilii w katowickiej katedrze dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ks. Roman Chromy, na Mszy św. w uroczystość św. Jacka.

Święty Jacek jest patronem archidiecezji katowickiej. Ten Ślązak i dominikanin głosił Ewangelię na ogromnym obszarze Europy Środkowej. Dzięki jego misji Polska została powtórnie i głębiej schrystianizowana, bo wcześniej wśród ludu, który niedawno porzucił pogaństwo, korzenie chrześcijaństwa były jeszcze dosyć powierzchowne.

Homilię na Mszy św. w uroczystość św. Jacka wygłosił w katedrze ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej kurii. Zastanawiał się w niej nad tym, jak wyjść ze strefy swojej życiowej wygody i przejąć się na nowo misją głoszenia Ewangelii. Podkreślił, że w wyjściu z tej strefy własnej wygody może pomóc nam Pan Bóg.

Wskazał przykład powołania przez Jezusa apostołów Piotra i Andrzeja oraz Jakuba i Jana, którzy zostawili swoje łodzie i swoich krewnych, natychmiast idąc za Jezusem.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że zarówno świeccy, jak i duchowni nie mogą w misji ewangelizacyjnej liczyć wyłącznie na własne siły. - Ta pokusa jest bardzo mocna. Niech ten obraz, wynikający ze słów Chrystusa "Pójdźcie za Mną", stale nam towarzyszy, bo w pójściu za Chrystusem jest porządek. On jest pierwszy, a my, uczniowie, idziemy za Nim - powiedział.

Na zakończenie Mszy św. abp Wiktor Skworc podziękował pracownikom instytucji diecezjalnych, takich jak Księgarnia św. Jacka, Instytut Gość Media (czyli Gość Niedzielny i Radio eM), Apostolstwo Chorych. Podziękował też kanonikom gremialnym za modlitwę w intencji archidiecezji. Wyraził radość z obecności w katedrze braci dominikanów. - Cieszę się bardzo, że jesteście wkomponowani w rzeczywistość naszego miasta i w rzeczywistość naszego Kościoła diecezjalnego - powiedział.

Na koniec Mszy św. arcybiskup ogłosił nazwisko laureata tegorocznej nagrody Lux ex Silesia (Światło ze Śląska). Ma ją otrzymać w październiku trener Antoni Piechniczek.

Przemysław Kucharczak / Foto Gość

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

20-03-2024

Bp Wodarczyk: Pokora leży u podstaw sprawiedliwości Świętego Józefa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętego Józefa Robotnika w Katowicach.

29 marca 2024 roku
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
Kolor czerwony

1984 † Paweł Królik
2006 † Stanisław Wrona
2014 † Alojzy Borkowski

1968 - ks. Damian KROSNY
1974 - ks. Marek WIDEŁ

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.