29 rocznica śmierci ks. bpa Herberta Bednorza

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w 29 rocznicę śmierci ks. Bpa Herberta Bednorza.

ks. S. Kreczmański

2018-04-12

Metropolita katowicki podczas Eucharystii podkreślał w sposób szczególny dwie przestrzenie aktywności śp. Ks. Bp Herberta Bednorza. – Po pierwsze był obrońcą niedzieli i za to mu dziękujemy. Wiemy, jak ta przestrzeń jest ważna – mówił abp Skworc.

Hierarcha wymienił także zaangażowanie bp Bednorza w sprawę budowania nowych kościołów. – To właśnie dzięki zaangażowaniu bp Bednorza mamy w naszej diecezji taką sieć kościołów – przypomniał na zakończenie Eucharystii abp Skworc.

Podczas Mszy Św. homilię wygłosił ks. dr Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Podkreślił w niej rolę świadków w procesie dochodzenia do wiary. - Wierzymy w Jezusa Chrystusa i wierzymy Jezusowi Chrystusowi, dlatego jesteśmy pełni nadziei, nadziei na życie wieczne – mówił. 

Kaznodzieja pytał także o to jak to się stało, że uwierzyliśmy - Uwierzyliśmy, bo spotkaliśmy na drodze życia Jego świadków. Świadków, którzy zaświadczyli, iż On przeszedł przez ziemię dobrze czyniąc, że On umarł i zmartwychwstał – powiedział rektor śląskiego seminarium.

Ks. Panek przypomniał zebranym, że „łańcuch świadków” rozpoczyna się od tych, którzy spotkali Chrystusa podczas swojego życia – Apostołów. – Potem w tym łańcuchu sukcesji byli następni, którzy zaświadczyli. Był nim także bp Herbert, za którego się modlimy pełni wdzięczności, za to, że był dla nas świadkiem Jezusa Chrystusa, a dla całego lokalnego Kościoła katowickiego jednym z Pasterzy – powiedział ks. Marek Panek.

Po zakończonej Eucharystii metropolita katowicki wraz z kapłanami oraz alumnami Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego udali się na chwilę modlitwy do krypty grobowej katowickich biskupów, gdzie spoczywa bp Herbert Bednorz oraz bp Stanisław Adamski i bp Arkadiusz Lisiecki.

Biskup Bednorz był pasterzem diecezji katowickiej w latach 1967-1985. Urodził się 22 wrześnie 1908 r. w Gliwicach, a następnie w 1922 r. rodzina przeniosła się do Katowic i zamieszkała na terenie parafii mariackiej. Po święceniach prezbiteratu posługiwał w Gliwicach, a następnie studiował w Leuven i Paryżu. Po posłudze w Brzezinach Śląskim kierował referatem duszpasterskim katowickiej kurii. W 1950 roku został koadiutorem bp Stanisława Adamskiego. Od 1967 roku pasterzował w diecezji katowickiej jako jej czwarty biskup. Zmarł 12 kwietnia 1989 roku i został pochowany w krypcie grobowej archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

ZOBACZ GALERIĘ

Latest