63 rocznica poświęcenia kościoła katedralnego w Katowicach

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii z okazji 63 rocznicy poświęcenia katowickiej katedry.

zdjęcie: Henryk Przondziono

ks. S. Kreczmański

2018-10-31

Wraz z nim przy ołtarzu stanęli księża biskupi, dziekani z archidiecezji oraz pracownicy kurii i innych instytucji diecezjalnych. Abp Wiktor Skworc podczas liturgii zachęcał wiernych do budowania Kościoła z żywych kamieni ludzkich serc.

- Kościół buduje się ofiarą Chrystusa. Naszym zadaniem jest budowanie Kościoła z żywych kamieni naszych serc. Nie szczędźmy ofiar, aby budować Kościół duchowy – mówił do wiernych zgromadzonych w katowickiej katedrze abp Skworc.

Podzielił się także radością z faktu, że „właśnie dzisiaj archidiecezja otrzymała w darze ziemię pod budowę nowej świątyni”. – Na Podlesiu w Katowicach powstaje nowe osiedle „Zalesie” i właściciel ziemi przekazał jej część archidiecezji, aby tam wybudować kościół. Serdecznie za ten gest dziękujemy i bardzo się z niego cieszymy – mówił abp Skworc.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Jan Smolec, kanclerz katowickiej kurii metropolitalnej. Odnosząc się do odczytanej liturgii słowa przypomniał, że dzisiaj „dziękujemy za wiarę, modlitwę, pracę i artyzm budowniczych tej świątyni”. – Chcemy z tego wszystkiego wydobyć to, co najważniejsze i ku Temu, który jest najważniejszy się zwrócić.

Przypomniał zebranym, że „Panem jest Jezus i tylko On jest godzien najwyższej czci”. – Naszym zadaniem jest uwielbienie Jezusa, służba Jezusowi i oddawanie Mu czci. Przez każdą liturgię niech Jemu będzie chwała – mówił ks. Jan Smolec. – Przez każdą inicjatywę duszpasterską ale także przez każdą pracę, remont, sprzątanie… Niech w tym wszystkim będzie jedna motywacja serca: „dla Jezusa Chrystusa” – dodał.

Podczas liturgii użyto także zabytkowego kielicha, który podarował 4 września 1932, w dniu pobłogosławienia kamienia węgielnego, bł. ks. Emil Szramek. Świadczy o tym inskrypcja, która znajduje się na stopie naczynia.

Przed Eucharystią wierni wraz z kapłanami udali się natomiast na plac kurialny, gdzie miało miejsce pobłogosławienie nowych drzwi do krypty katowickiej katedry, która równocześnie jest kościołem akademickim. Na odlanych z brązu skrzydłach wrót widnieją herby biskupów katowickich, począwszy od pierwszego – kard. Augusta Hlonda a skończywszy na obecnym metropolicie. Odsłonięto także tablicę upamiętniającą daty remontu, który przywrócił katedrze jej zewnętrzny pierwotny stan.

Katowicka katedra była budowana od 1927. Podczas II wojny światowej budowa została wstrzymana. Kontynuowano ją od II połowy 1947. Poświęcenie świątyni miało miejsce 30 października 1955 przez ordynariusza częstochowskiego Zdzisława Golińskiego, gdyż wówczas biskupi katowiccy zostali wysiedleni z diecezji. W 1983 w katowickiej katedrze modlił się św. Jan Paweł II.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ TRANSMISJĘ EUCHARYSTII