73 Pielgrzymka Rybnicka u celu

Po ponad 100 km drogi pokonanej w cztery dni uczestnicy 73. Pieszej Pielgrzymki Rybnickiej dotarli na Jasną Górę.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-08-04

U stóp Czarnej Madonny czekali już na nich pątnicy z Katowic. Podczas Eucharystii bp Adam Wodarczyk zachęcał m.in. do podjęcia dzieła 100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości.

Biskup Wodarczyk podczas homilii mówił także o celu ziemskiego pielgrzymowania. – Celem naszej wędrówki w życiu jest to, aby dojść przed oblicze Boga – powiedział. Hierarcha przyrównał pielgrzymowanie do ludzkiego życia. – W pielgrzymce jest i początkowy entuzjazm, i zmaganie ze słabościami ciała, a nieraz i ducha – mówił.

- Niech wasze serca będą otwarte na natchnienia Bożej łaski, byście będąc tu, u Maryi, usłyszeli Jej matczyny głos. Żebyście usłyszeli to, co Bóg ma wam do powiedzenia o waszym życiu, o tym, co macie uczynić w bliższej i dalszej przyszłości. By to wasze życiowe pielgrzymowanie doprowadziło was do świętości, do zjednoczenia z Bogiem. Do pomyślnego zakończenia tej pielgrzymki, kiedy staniemy przed pełnią chwały Boga – usłyszeli pątnicy zebrani u szczytu Jasnej Góry.

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej zachęcił także pielgrzymów do tego, aby podjęli dzieło abstynencji. – Sierpień to miesiąc abstynencji. My natomiast chcemy przedłużyć ten czas na 100 dni, odpowiadając na apel biskupów w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na zakończenie Eucharystii kierownik pielgrzymki ks. Paweł Zieliński podziękował ks. Markowi Bernackiemu za 14 lat prowadzenia pątników z Rybnika do Częstochowy. 

Pielgrzymi uczestniczyli także w Apelu Jasnogórskim oraz nocnym czuwaniu przed obrazem Czarnej Madonny. 

Rybnicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jest największą pielgrzymką z archidiecezji katowickiej. Uczestniczy w niej ponad 3,5 tys. wiernych. Na Jasnej Górze spotyka się z nimi pielgrzymka z Katowic, aby wspólnie utworzyć pielgrzymkę archidiecezjalną.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TRASY PIELGRZYMKI

A TAK WYGLĄDAŁO WEJŚCIE PIELGRZYMÓW NA JASNĄ GÓRĘ

 

Latest