Abp Wiktor Skworc w Bojszowach Nowych: Jesteśmy cząstką Kościoła

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc poświęcił nowy ołtarz oraz wystrój prezbiterium w Bojszowach Nowych.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-03-17

W homilii podkreślał wartość świętowania niedzieli oraz fakt, że wszyscy razem tworzymy żywy Kościół.

Abp Skworc w parafii Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych dokonując poświęcenia nowego ołtarz oraz wystroju prezbiterium zwrócił się do zebranych w kościele z zachętą do częstego korzystania z łaski sakramentu Eucharystii. Zaapelował także dobre świętowanie niedzieli. – Wasze świadectwo przeżywania Dnia Pańskiego jest ogromnie ważne. Szczególną przestrzenią niedzielnego świętowania jest Eucharystia. Zadbajcie o niedzielę w waszych domach, w waszych rodzinach. Przekazujcie te dobre zwyczaje młodemu pokoleniu – mówił.

W homilii podkreślił również znaczenie dwóch stołów obecnych w świątyni parafialnej. – Ołtarz oraz stół słowa (…). To dwa najważniejsze miejsca, które na początku tej mszy św. pokropiliśmy wodą święconą (…). Pamiętajmy, że podczas Eucharystii karmimy się słowem Bożym oraz Ciałem Pańskim – powiedział.

Duchowny pokreślił w homilii także misyjny aspekt Kościoła. Zauważył, że najlepszej owoce misji rodzą się poprzez świadectwo. - Głosząc Ewangelię nie podbijamy ziemi, tylko chcemy zaprosić do spotkania z Chrystusem ludzi. Chcemy, żeby zamieszkał w ich sercach przez wiarę, nadzieję i miłość – powiedział abp Skworc. Dodał, że takie rozumienie misyjności Kościoła oznacza, że „misje są wszędzie”. – Wszędzie są ludzie, którzy są słabej wiary i potrzebują naszego świadectwa, naszego uświęcenia – dodał.

Odniósł się także do przeżywanego roku duszpasterskiego stwierdzając, że Duch Święty jest duchem wspólnoty. – To on nas przemienia. Jego symbolem jest ogień. Ogień może wypalić w nas to co jest niewłaściwe, złe i grzeszne, ale może nas też zapalić. I oby w tej wspólnocie zapalał nas jak najczęściej do świadectwa, do ewangelizacji. Losy Ewangelii zależą od nas – powiedział.

Nawiązując do liturgii słowa zachęcał do tego, aby na wzór Apostołów nieustannie wpatrywać się w oblicze Chrystusa. Przypomniał również, że Eucharystia, „chleb pielgrzymów, który przyjmujemy to manifestacja Boga człowiekowi, która jako dzieło zbawienia trwa i będzie ponawiana dla każdego człowieka, aż po kraniec dziejów”.

Historia parafii w Bojszowach Nowych sięga 1973 kiedy to powstał komitet budowy kościoła. Zezwolenie na budowę uzyskano natomiast w 1975. Był to wówczas pierwszy w Polsce kościół budowany pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych. W 1980 poświęcono obecny kościół.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest