Abp Wiktor Skworc: Przestępcy seksualni zranili cały Kościół

Abp Skworc stwierdził, że „sprawcy przestępstw seksualnych zranili cały Kościół, bo rzucili cień na Kościół”

zdjęcie: Roman Koszowski/Foto Gość

ks. S. Kreczmański

2019-03-01

Na antenie archidiecezjalnego Radia eM wezwał też wszystkich sprawców do pokuty, nawrócenia i wynagrodzenia.

– Nasze stanowisko jest jasne. Zero tolerancji wobec nadużyć. Musimy się rozliczyć (…). Jeżeli dowiadujemy się o takich nadużyciach, to zgłaszamy do prokuratury – powiedział abp Skworc. – Jeśli jest informacja, to musi być reakcja. Przełożony kościelny nie może inaczej działać – stwierdził.

– Musi być zbadanie sprawy i postępowanie. W naszym Kościele lokalnym tak właśnie staramy się działać – dodał.

Odnosząc się do niedawnego spotkania papieża z przewodniczącymi episkopatów zauważył, że „rozstrzygnięcia globalne trzeba zastosować lokalnie”. – Musimy wskazania papieża zastosować w poszczególnych Kościołach lokalnych i to się już w dużej mierze stało także w Polsce. Jesteśmy na etapie opracowywania prewencji, myślę że wnet się ukaże pewien raport o zaszłościach, jakie miały miejsce w Kościele w Polsce. Są też nasze działania opisane w stanowisku wobec nadużyć i przestępstw, które miały miejsce – mówił metropolita katowicki.

Duchowny stwierdził, że sprawcy tych przestępstw zranili Kościół, „całą naszą wspólnotę, bo rzucili cień na Kościół”. – Wzywamy wszystkich sprawców do pokuty, do nawrócenia, także do wynagrodzenia. A my winniśmy się opiekować ofiarami. One wymagają naszego wsparcia, naszej opieki, duchowej obecności – stwierdził.

Abp Skworc przypomniał również, że piątek po Środzie Popielcowej będzie szczególnym dniem modlitwy ekspiacyjnej. – Chcemy modlić się podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Będziemy się modlić za ofiary (…). Podczas nabożeństwa chcemy prosić o ducha pokuty, wzywamy też sprawców do nawrócenia i wzywamy cały Kościół lokalny do udziału w tym nabożeństwie – mówił.

W Watykanie niedawno odbył się szczyt na temat ochrony nieletnich w Kościele. Do tego wydarzenia i jego konsekwencji odniósł się metropolita katowicki abp Wiktor Skworc na antenie archidiecezjalnego Radia eM.Abp Skworc: Przestępcy seksualni zranili cały Kościół

Metropolita katowicki na antenie Radia eM stwierdził, że „sprawcy przestępstw seksualnych zranili cały Kościół, bo rzucili cień na Kościół”. Wezwał też wszystkich sprawców do pokuty, nawrócenia i wynagrodzenia.

– Nasze stanowisko jest jasne. Zero tolerancji wobec nadużyć. Musimy się rozliczyć (…). Jeżeli dowiadujemy się o takich nadużyciach, to zgłaszamy do prokuratury – powiedział abp Skworc. – Jeśli jest informacja, to musi być reakcja. Przełożony kościelny nie może inaczej działać – stwierdził.

– Musi być zbadanie sprawy i postępowanie. W naszym Kościele lokalnym tak właśnie staramy się działać – dodał.

Odnosząc się do niedawnego spotkania papieża z przewodniczącymi episkopatów zauważył, że „rozstrzygnięcia globalne trzeba zastosować lokalnie”. – Musimy wskazania papieża zastosować w poszczególnych Kościołach lokalnych i to się już w dużej mierze stało także w Polsce. Jesteśmy na etapie opracowywania prewencji, myślę że wnet się ukaże pewien raport o zaszłościach, jakie miały miejsce w Kościele w Polsce. Są też nasze działania opisane w stanowisku wobec nadużyć i przestępstw, które miały miejsce – mówił metropolita katowicki.

Duchowny stwierdził, że sprawcy tych przestępstw zranili Kościół, „całą naszą wspólnotę, bo rzucili cień na Kościół”. – Wzywamy wszystkich sprawców do pokuty, do nawrócenia, także do wynagrodzenia. A my winniśmy się opiekować ofiarami. One wymagają naszego wsparcia, naszej opieki, duchowej obecności – stwierdził.

Abp Skworc przypomniał również, że piątek po Środzie Popielcowej będzie szczególnym dniem modlitwy ekspiacyjnej. – Chcemy modlić się podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Będziemy się modlić za ofiary (…). Podczas nabożeństwa chcemy prosić o ducha pokuty, wzywamy też sprawców do nawrócenia i wzywamy cały Kościół lokalny do udziału w tym nabożeństwie – mówił.

W Watykanie niedawno odbył się szczyt na temat ochrony nieletnich w Kościele. Do tego wydarzenia i jego konsekwencji odniósł się metropolita katowicki abp Wiktor Skworc na antenie archidiecezjalnego Radia eM.

Latest