Abp Skworc apeluje o odpowiednie wykorzystanie węgla

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii w intencji górników i ich rodzin w parafii św. Cyryla i Metodego w Knurowie

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

2018-12-02

Podczas Eucharystii sprawowanej w przeddzień wspomnienia św. Barbary, patronki górników, metropolita katowicki zaapelował m.in. o to by „dokładać starań, aby węgiel (…), wykorzystywać w sposób racjonalny, nowoczesny, niezanieczyszczający środowisko, przy wykorzystaniu nowych technologii”.

Abp Skworc zawierzając pracowników górnictwa oraz odpowiedzialnych za ten przemysł św. Barbarze podkreślił, że sytuacja w przemyśle wydobycia węgla kamiennego się zmienia. Przypomniał, że „węgiel, jedyne pierwotne źródło energii, posiadane w wystarczającej ilości, może naszemu krajowi zapewniać tak ważne bezpieczeństwo energetyczne”. W tym celu musi być on odpowiednio wykorzystany.

Podczas homilii przypomniał także trudną drogę powrotu Górnego Śląska do Polski. Przypomniał, że na ziemi górnośląskiej miały miejsce aż trzy powstania oraz plebiscyt. - Oficjalne włączenie do Macierzy dokonało się symbolicznym aktem wkroczenia wojska polskiego na Górny Śląsk w pamiętnym dniu 20 czerwca 1922 roku. Przy niezwykłym entuzjazmie miejscowej ludności witał je m.in. działacz narodowy i dyktator III Powstania Śląskiego Wojciech Korfanty. W imieniu duchowieństwa przemówił ks. Jan Kapica, proboszcz w Tychach – mówił abp Skworc.

Metropolita katowicki przypomniał także tragiczne wydarzenia z 1945, kiedy to „w trakcie ofensywy sowieckiej na Berlin, kopalnie na Górnym Śląsku były szczególnie zagrożone zniszczeniem ze strony wycofujących się Niemców”. – Miesiąc później nadszedł czas górnośląskiej tragedii, kiedy to Armia Czerwona do kopalń Donbasu i Karagandy wywiozła stąd około 50.tys. robotników, przede wszystkim górników – dodał.

Przypomniał, że ofiarność górników, ale także „powstańców polskiego czerwca w Poznaniu, polskiego grudnia w Gdańsku, polskiego grudnia stanu wojennego, jak i górników kopalni „Wujek”, wzywa do miłości ojczyzny, do pracy dla niej, do poświęceń”. – Górny Śląsk nie szczędził ich nigdy! Nade wszystko nie szczędził potu i pracy. I istnień ludzkich, zwęglanych raz po raz na kopalnianych ołtarzach, co jest wyrazem patriotyzmu najwyższej próby. Trzeba o tym pamiętać, kiedy Niepodległaświętuje, a my wspólnie świętując, przygotowujemy się do obchodów setnej rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy – powiedział abp Skworc.

Odnosząc się do nauczania papieża Franciszka Arcybiskup Katowicki przestrzegł przed grożącą każdemu „obsesją na tle konsumpcji”, która może pojawić się zwłaszcza w okresie Adwentu. Przypomniał także, że już od poniedziałku reprezentanci różnych krajów świata w ramach rozpoczynającego się Szczytu Klimatycznego „będą szukali porozumienia w sprawie działań ratujących ziemię; nasz „wspólny dom”, gdy „ludzkość jest jeszcze zdolna do współpracy”. By przyszłym pokoleniom nie zostawić ruin, pustyni i odpadów”.

Przypominając o rozpoczynającym się Adwencie oraz nowym roku duszpasterskim, którego hasło brzmi: „w mocy Bożego Ducha” zaapelował o „radykalną zmianę w myśleniu i działaniu”. - Świadomi tego, kim jesteśmy postępujmy w mocy Bożego Ducha. Przywołujmy Ducha Świętego w każdej trudnej sytuacji, zwłaszcza wobec podziałów, sprzecznych interesów, niezgody, konfliktów w rodzinach, w zakładach pracy, w społeczeństwie – podkreślił w homilii.

Wspomnienie św. Barbary przypadające 4 grudnia jest szczególnym świętem na Górnym Śląsku. Z tej okazji mają miejsce uroczyste akademie górnicze oraz Msze św. w intencji górników i ich rodzin. Tradycyjnie metropolita katowicki sprawuje Eucharystię w parafiach archidiecezji katowickiej, gdzie tradycje górnicze są szczególnie obecne.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

PRZECZYTAJ HOMILIĘ KSIĘDZA ARCYBISKUPA

POSŁUCHAJ HOMILII KSIĘDZA ARCYBISKUPA

 

Latest