Abp Wiktor Skworc do pątników: błogosławieństwa są jak lustro

Abp Wiktor Skworc przewodniczył międzynarodowej Mszy świętej w bazylice św. Piusa X

zdjęcie: Krzysztof Błażyca/Foto Gość

Agnieszka Skrzypczyk/Radio eM

2019-05-09

Pielgrzymowanie rozpoczęło wspólne uczestnictwo we wtorkowy wieczór w procesji maryjnej. W środę pielgrzymi uczestniczyli w Mszy świętej międzynarodowej w Bazylice Piusa X. Przewodniczył jej pasterz Kościoła katowickiego, który wygłosił także homilię w języku polskim, niemieckim i włoskim.

- Błogosławieństwa, które słyszeliśmy, stanowią skrót Ewangelii i najwierniej oddają paradoks chrześcijańskiej duchowości tak bardzo odbiegającej od ducha tego świata - mówił w homilii arcybiskup Skworc.

Hierarcha zachęcił do rewizji własnego życia w oparciu o te prawdy. - Warto przyjrzeć się sobie w tym lustrze i poznać, kim jesteśmy - wzywał metropolita. - Błogosławieństwa ewangeliczne i biada pozwalają nam ujrzeć, kim już jesteśmy i kim możemy się stać dnia następnego - podkreślał. Te słowa dotyczą nie tylko Apostołów i uczniów, ale także każdego z nas - mówił Arcybiskup

Oprawę muzyczną liturgii zapewniła orkiestra górnicza KWK Murcki-Staszic, a z głośników popłynęła m. in. pieśń "Barka".

W Lourdes trwa Rok św. Bernadetty, dlatego podczas mszy świętej obecne były jej relikwie umieszczone w udekorowanym kwiatami relikwiarzu. Po Eucharystii relikwie pokornej pasterki zostały procesyjnie przeniesione na modlitwę Anioł Pański do Groty Massabielskiej - miejsca, gdzie objawiała się jej Matka Boża. 

 

Latest