Abp Wiktor Skworc w radiu eM: uczmy się świętować niedzielę

Metropolita katowicki na antenie archidiecezjalnego radia eM zachęcał wiernych do tego, by uczyli się świętować niedzielę.

zdjęcie: Henryk Przondziono

ks. S. Kreczmański

2019-02-15

Słowa te padły w kontekście zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącej przyglądania się skutkom ustawy o ograniczeniu handlu.

Zdaniem metropolity katowickiego „proces przywracania społeczeństwu niedzieli trwa”. – My się uczymy świętowania. Korzystajmy z tych niedziel wolnych od handlu i uczmy się świętowania takiego rodzinnego, wspólnotowego – powiedział.

Abp Skworc przypomniał, że ustawa mówiąca o wprowadzeniu niedziel wolnych od handlu powstała z inicjatywy „Solidarności”. – Ponad 500 tys. podpisów zostało zebranych. Następnie ta ustawa została uchwalona i obecnie jest wprowadzana w życie – powiedział. Przytoczył także oświadczenie wiceministra pracy, rodziny i polityki społecznej z 12 lutego br., w którym zostało zawarte stwierdzenie o funkcjonowaniu ustawy oraz jej wieloetapowym wdrażaniu. – Nic się w tym zakresie nie zmienia. W Ministerstwie nie pracujemy nad zmianami – mówił metropolita katowicki cytując wiceministra.

Przypomniał także, że „przy różnych okazjach zachęca wspólnoty parafialne do wypracowania oferty pozaliturgicznej, która pozwoliłaby wiernym świątecznie spędzić niedzielny czas”.

Z uwagi na zbliżające się święcenia diakonatu metropolita katowicki przypomniał, że w Kościele istniały dwie formy tej posługi. – Diakonat, który jest stopniem prowadzącym do prezbiteratu oraz diakonat stały, czyli taki rodzaj posługi, który trwał we wspólnotach chrześcijańskich i posługa ta miała charakter charytatywny – mówił. Dodał, ze po II Soborze Watykańskim ta posługa w Kościele się odrodziła i również ma miejsce w archidiecezji katowickiej.

Metropolita katowicki przypomniał również, że ze święceniami wiążą się z decyzją na całe życie. – Dlatego proszę o modlitwę w intencji kandydatów (…). Zwracamy się także z apelem zarówno do maturzystów, jak i do starszych z prośbą o rozeznanie (…). Bo Pan Bóg jest bogaty w powoływaniu, tylko my czasem jesteśmy słabi w rozeznawaniu i brakuje nam odwagi do pójścia za głosem powołania – powiedział.

Metropolita katowicki był gościem audycji „Rozmowa Poranka” archidiecezjalnego Radia eM. Podczas trwania programu podzielił się ze słuchaczami swoimi refleksjami nad bieżącymi sprawami Kościoła w archidiecezji oraz kwestiami społecznymi, które są aktualne zarówno na Górnym Śląsku, jak i w całej Polsce.

Latest