Apostolstwo Chorych spotkało się na adoracji bożego żłóbka

Jedną z najstarszych oraz najliczniejszych pielgrzymek do Panewnik stanowią członkowie Apostolstwa Chorych.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-01-28

W panewnickiej bazylice zgromadzili się członkowie Apostolstwa Chorych. Eucharystii w ich intencji przewodniczył bp Grzegorz Olszowski. W homilii podkreślał, że otrzymujemy dwa dary: Bożego Słowa oraz Bożego Ducha.

- Słowo Boże ma moc. Jest światłem w ciemnościach naszego codziennego życia. Jest nam dane, by wskazywałam drogę – mówił bp Olszowski. – Zadajcie sobie pytanie, ile razy, gdy człowiek przeżywa cierpienie, ból, bunt, jakieś trudne doświadczenia i przeżycia, ile razy wówczas sięgamy do Ewangelii, ile razy sięgamy do Pisma Świętego, by tam znaleźć nadzieję, światło na rozwiązanie trudnych spraw. Tych, które nawet po ludzku są beznadziejne, nie do rozwiązania, by tam znaleźć pokój i nadzieję – dodał.

- Każdy z nas nosi w sobie potencjał Bożego Ducha, Jego darów i Jego łask. Ten Duch nas jednoczy. Wszyscy stanowimy Ciało Jezusa Chrystusa, a Chrystus jest Głową – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej o drugim darze wynikającym z odczytanej liturgii słowa. – Bóg chce, abyśmy odkrywali swoje bogactwo, swoje dary, swoje zdolności i tym wszystkim wzajemnie się dzielili. Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni – powiedział.

Duchowny odniósł się także do orędzie papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego. – Papież w orędziu czyni różnicę między dawaniem a darowaniem. Żeby coś dać, trzeba to mieć. Natomiast podarować można siebie. I do tego jesteśmy wszyscy wezwani – apelował bp Olszowski.

O. Alan Rusek OFM, proboszcz panewnickiej parafii podczas powitania zebranych w bazylice podkreślił, że pielgrzymka Apostolstwa Chorych jest jedną z najstarszych pielgrzymek stanowych, które przyjeżdżają do Panewnik. Natomiast ks. Wojciech Bartoszek, Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych zachęcał do tego, aby włączyć się w to dzieło zarówno przez modlitwę, jak i czynne apostolstwo.

Po Eucharystii pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej przewodniczył również nabożeństwu lourdzkiemu połączonemu z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. W trakcie nabożeństwa przedstawiciele zarówno chorych, jak i służby zdrowia poprowdziali rozważania modlitewne.

Podczas pielgrzymki w panewnickiej bazylice były także obecne relikwie, wyniesionej na ołtarze 28 kwietnia 2018, bł. Hanny Chrzanowskiej, patronki pielęgniarek. Uczestnicy pielgrzymki mogli im również oddać cześć.

Apostolstwo Chorych jest wspólnotą osób, które chcąc się jednoczyć z Chrystusem cierpiącym i zmartwychwstałym odkrywają powołanie do złożenia duchowej ofiary ze swojego cierpienia. Sam ruch powstał w 1925 w Holandii. W Polsce jest obecne od 1930. Swoją siedzibę miało najpierw we Lwowie a od zakończenia II wojny światowej w Katowicach.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest