Metropolita katowicki uczestniczył w „Barbórce” Polskiej Grupy Górniczej

Na Akademii Muzycznej w Katowicach odbyła się uroczysta akademia barbórkowa. Wziął w niej udział także premier Mateusz Morawiecki

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-12-01

Razem z abp Wiktorem Skworcem w uroczystych obchodach „Barbórki” wziął udział premier RP Mateusz Morawiecki, który w przemówieniu podkreślił, że „górnictwo i górnicy stanowią podstawę polskiej gospodarki i będą jej częścią w przyszłości”.

Wśród obecnych na sali koncertowej Akademii Muzycznej im. M. Szymanowskiego w Katowicach był również minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski, jak również europosłowie i parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, szefowie spółek górniczych, przedstawiciele świata nauki oraz związków zawodowych.

Minister energii podkreślał wagę sektora górniczego w polskiej gospodarce. – Więcej węgla nam potrzeba! Pomyślmy o tym, gdzie na Śląsku można zbudować nową kopalnię – mówił. – Komisja Europejska zgodziła się na to, że podpisujemy kontrakty w ramach rynku mocy, a nowe elektrownie węglowe budowane w tej chwili w Polsce mają zapewnioną pewność działania na 20 lat – dodał. Kończąc wystąpienie wskazał, że należy „popatrzeć na poważne inwestycje i na to, żebyśmy nie musieli sprowadzać węgla z zagranicy”.

Podczas akademii podkreślono również fakt, że przypada ona w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Na Górnym Śląsku 100 lat temu tak naprawdę dopiero rozpoczęła się batalia, która przez kolejne powstania śląskie ostatecznie doprowadziła do przyłączenia do Polski znacznych obszarów ziemi śląskiej z kopalniami i hutami. Ten bogaty przemysł w ogromnym stopniu przyczynił się do budowy II Rzeczypospolitej, zapewniając energię i stal niezbędne do budowy infrastruktury i przemysłu – mówił Tomasz Rogala z Polskiej Grupy Górniczej.

Na zakończenie akademii nagrodzono szczególnie zasłużonych pracowników branży górniczej poprzez wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych, nadanie stopni górniczych oraz wręczenie nagród prezesa PGG i odznak Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Całość zwieńczył koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Polska Grupa Górnicza to największe w Europie przedsiębiorstwo górnicze. Jest również największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Powstała w 2016 roku, a od 2017 jest spółką akcyjną. Obecnie prowadzi 15 kopalń oraz 4 zakłady związane z przemysłem górniczym.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest