”Bezimienni” to najnowszy musiacal Teatru Franciszka

W Pałacu Młodzieży w Katowicach wystawiono musical „Bezimienni”. Jest to już czwarty spektakl Teatru Franciszka

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-10-12

Do zarządzanego twardą ręką sierocińca trafia chłopiec, który jest sceptycznie nastawiony do panujących tam od wieków reguł. W odróżnieniu od pozostałych, pozbawionych własnej tożsamości wychowanków, nie ulega wszechobecnej stagnacji. Ośmiela się konfrontować sztywne zasady z wolnością, a to wzbudza zdecydowany sprzeciw personelu – tak opisują spektakl jego twórcy.

Dodają, że spektakl to refleksja nad tematem tożsamości, wchodzenia w dorosłość, przynależności, odkrywania siebie i relacji. – Czasem wydaje nam się, że jesteśmy niechcianymi sierotami kosmosu – a jesteśmy Dziećmi. Dziećmi Boga. Towarzyszącego, troskliwego, zdolnego do największych gestów miłości Ojca – piszą twórcy musicalu.

- Jesteśmy teatrem amatorskim. Amatorskim od łacińskiego słowa „amare” – kochać – piszą na swojej stronie internetowej członkowie „Teatru Franciszka”. – Nasze spektakle są w pełni autorskie – począwszy od scenariusza, muzyki i choreografii na scenografii, kostiumach i oświetleniu kończąc – dodają aktorzy.

Musical „Bezimienni” to czwarty już, premierowy spektakl Teatru Franciszka. Wyreżyserowany został przez Mariusza Kozubka. Członkowie Teatru określają go jako „spektakl nieco odmienny w formie – współczesny, tajemniczy, aczkolwiek nadal biblijny”.

- Chcę przywitać Was, każdego z Was po imieniu. Mam takie głębokie pragnienie. Bo Bóg każdego z nas obdarzył godnością – nadał nam imię – mówił przed spektaklem duchowy opiekun Teatru ks. dr Robert Kaczmarek. – Dlatego dzisiejszy spektakl niech będzie refleksją nad godnością człowieka – dodaje.

Spektakl można było zobaczyć 10 oraz 11 października w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Ponownie zostanie wystawiony 29 i 30 listopada. Wyreżyserował go Mariusz Kozubek, a muzykę napisał Piotr Solorz.

Początki Teatru sięgają 2013 roku, kiedy to w katowickim Spodku wystawiono megawidowisko „Franciszek – wezwanie z Asyżu”. Aktorzy wzięli jeszcze udział w dwóch kolejnych przedsięwzięciach „Exodus” (2014) oraz „Jonasz” (2015). Pod koniec 2015 rozpoczęli działalność jako „Teatr Franciszka” i wystawili kolejne autorskie spektakle: „Tobiasz”, „Ewangelia według… Kobiet” oraz „Dawid”.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest