Bieruń: Bp Grzegorz Olszowski modlił się w intencji górników

Z okazji wspomnienia św. Barbary patronki górników, bp Grzegorz Olszowski modlił się w par. św. Barbary w Bieruniu za górników

zdjęcie: Szymon Grieger

ks. S. Kreczmański

2018-12-04

W parafii św. Barbary miała miejsce uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp Grzegorza Olszowskiego, który modlił się w intencji górników i ich rodzin prosząc o potrzebne łaski dla braci górniczej.

Podczas Eucharystii bp Olszowski zauważył, że corocznie u progu Adwentu przeżywamy uroczystość św. Barbary. - Dziękujemy Bożej opatrzności za łaski i dary. Modlimy się też za tych, którzy odeszli na wieczną szychtę i prosimy o błogosławieństwo dla nas – mówił.

Zawierzając uczestników liturgii św. Barbarze zwrócił uwagę na fakt, że „przychodzimy do stóp św. Barbary z tym wszystkim, co przeżywamy”.

Przywołał także obraz z odczytanej Ewangelii, zaznaczając że słowo, które dzisiaj nam Chrystus daje „może na pierwszy rzut oka nie jest łatwym”. - Bóg stawia wymagania (…). A wierne kroczenie za Jezusem zakłada trud – dodał.

Przypomniał, że nasze życie na ziemi jest związane z niepokojem. – Tym mocniej odczuwają go ci spośród nas, którzy pracują tam, na dole (…). Ale taka droga prowadzi nas do prawdziwego pokoju. Ona prowadzi przez walkę wewnętrzną – mówił.

- Czasem i nasze życie wydaje nam się pozbawione nadziei. Czasem wydaje nam się, że śmierć spadnie na nas znienacka. Boimy się o przyszłość. Ale słowo Chrystusa przypomina nam, że jest nadzieja, bo Bóg nas nigdy nie zostawi. Bóg nas nigdy nie opuści – powiedział bp Olszowski podczas homilii.

Na zakończenie liturgii biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej życzył wszystkim by św. Barbara była tą, która prowadzi z ciemności do światła. – Niech w waszej pracy zapanuje pokój, nadzieja i wiara – życzył zgromadzonym w świątyni.

Z okazji wspomnienia św. Barbary, która jest patronką górników sprawowane są uroczyste Eucharystie w intencji górników, ich rodzin oraz wszystkich pracujących w przemyśle wydobywczym. Po nich maja miejsce podniosłe akademie górnicze podczas których są wręczane stopnie i odznaczenia górnicze.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ TRANSMISJĘ EUCHARYSTII