Bieruń Stary: Uroczystości odpustowe ku czci św. Walentego

W sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym przez cały dzień gromadzą się wierni na odpuście ku czci św. Walentego

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-02-14

Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym od wczesnych godzin rannych gromadziło wiernych z parafii należących do dekanatu bieruńskiego oraz samego Bierunia. W ich intencji sprawowano tam Eucharystie.

W czasie uroczystej sumy odpustowej bp Grzegorz Olszowski odnosząc się do postaci św. Walentego podkreślił, że „uczy on nas tego, że w życiu duchowym działają pewne prawa”. - Jest to prawo „życiodajnej śmierci”: żeby zmartwychwstać, trzeba było zostać ukrzyżowanym... Tak to jest w życiu, że każde dobro kosztuje. Jeśli coś przychodzi łatwo i przyjemnie, to trzeba się zastanowić czy idziemy we właściwym kierunku. Tak jest także z miłością. Człowiek jest szczęśliwy wtedy, gdy kocha i czuje się kochany. Chciejmy otworzyć serca na prawdziwą miłość, której źródłem jest Pan Bóg – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej. – Pamiętajmy, że prawdziwa miłość to umieranie dla siebie. Chodzi o to, żeby tak żyć, aby innym z nami było dobrze. Jeżeli tak będziemy realizować miłość, to królestwo Boże będzie wśród nas – dodał po chwili.

Ks. Jan Smolec, kanclerz katowickiej Kurii Metropolitalnej, podczas homilii zauważył natomiast, że jako męczennik Kościoła św. Walenty zalicza się w „niezliczoną liczbę męczenników”, którzy są „szczególnie piękną twarzą Kościoła”. - Chcemy pogłębić w sobie świadomość żywego Kościoła, który jest tutaj obecny – mówił. Nawiązał także do tego, że „czasem słyszymy o grzechach Kościoła”. – Jest to sprawdzian dla każdego z nas. Czy jestem cząstką Kościoła żywego, czy w tych słowach odczuwam motywację do rachunku sumienia i do nawrócenia – powiedział.

W tym kontekście zauważył także, że trzeba nam mówić o „dobru, jakie daje Kościół, o jego posłudze Bogu i ludziom”. – Powinienem się uradować swoją cząstką tego działa: pracą, zaangażowaniem, dobrym uczynkiem przez które pięknieje Kościół – mówił.

Kaznodzieja przypomniał, że św. Walenty jest patronem miłości. – Są dwa aspekty miłości do której nas motywuje. Najpierw jest to miłość wobec chorych (…). Zwłaszcza tych, którzy szczególnie potrzebują naszej modlitwy i naszego wsparcia. Jest także patronem zakochanych, narzeczonych, tych którzy pragną sobie ślubować miłość, ale też tych, którzy potrzebują tę miłość uzdrowić, ożywić – dodał.

W Bieruniu od około 400 lat znajduje się drewniany kościół św. Walentego. W 2004 Stolica Apostolska wydała dokument nadający Bieruniowi patronat św. Walentego. Natomiast w 2015 świątynia została podniesiona do godności sanktuarium.

Latest