Mamy misję świadczenia o Chrystusie

Abp Wiktor Skworc wystosował do diecezjan list pasterski na rozpoczynający się czas wypoczynku

zdjęcie: Henryk Przondziono/Foto Gość

2018-07-06

W liście abp Skworc przypomina, że każdy ma do spełnienia misję, którą jest świadczenie o Chrystusie.

Do świadectwa o Chrystusie, zwłaszcza w czasie wakacyjnego i urlopowego wypoczynku, nawołuje metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w liście skierowanym do diecezjan. Wspomina w nim postać św. Jana Chrzciciela, którego uroczystość narodzenia przypada w tym roku na pierwszą niedzielę wakacji.

- Słowami i czynami Jan dawał świadectwo prawdzie. Nie lękał się władców, nie łudził się pochwałami tłumów, nie ulegał naciskom faryzeuszów, lecz wołał: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie Jemu ścieżki” – pisze abp Skworc do diecezjan.

Zwraca uwagę, że „wpatrując się w postać św. Jana Chrzciciela, który wiernie spełnił swoje prorockie posłannictwo, uświadamiamy sobie, że także my, jako ochrzczeni i napełnieni Duchem Świętym, mamy misję do spełnienia”. – Jest to misja świadectwa o Chrystusie Zmartwychwstałym, potrzebnego wszędzie tam, gdzie pracujemy, żyjemy, a więc w rodzinie, wśród przyjaciół, w galeriach handlowych, na uczelni, w przestrzeni publicznej (…). Od nas, wysłańców Chrystusa zależy, by ludzie nie chodzili w ciemnościach, lecz kroczyli ewangelicznymi drogami światła, które prowadzą do życia wiecznego – czytamy w liście.

W słowie skierowanym do archidiecezjan nie zabrakło podziękowań za wykonaną w ciągu minionego roku szkolnego pracę dydaktyczną i katechetyczną. – Dziękujemy Bogu za szczególnie zaangażowanych w tę pracę nauczycieli i wychowawców oraz katechetów: duchownych, zakonnych i świeckich. Dziękujemy im za trud i poświęcenie w przekazywaniu wiedzy, za wysiłek wychowawczy, za głoszenie Ewangelii i budowanie wspólnoty Kościoła – pisze metropolita katowicki.

Hierarcha zachęcił także w liście do tego, by „szukać tego, co ubogaca nasze człowieczeństwo i pogłębia naszą relację z Bogiem”. - Taką piękną formą przeżywania wakacji są pielgrzymki i rekolekcje. Bóg zapłać tym, którzy korzystają z takich form religijnego ubogacenia i je organizują.

Arcybiskup katowicki zachęca zwłaszcza do pielgrzymowania do Piekar Śląskich, gdzie w sierpniu będzie miała miejsce pielgrzymka stanowa kobiet, jak również do tego, by udać się 5 sierpnia do Mikołowa na koronację obrazu Matki Bożej.

W liście abp Skworc apeluje także o to, aby podczas udawania się na urlopy, jak i w ich trakcie dbać o bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i najbliższych. - Nie narażajmy własnego życia ani życia naszych bliźnich zwłaszcza na drogach, na których ciągle giną ludzie – pisze.
Na zakończenie listu abp Wiktor zachęca by przez wstawiennictwo Maryi powierzyć nasze wakacyjne szlaki. Podpowiada słowa modlitwy ku czci Matki Bożej – Dobrej Drogi a także udziela pasterskiego błogosławieństwa „na czas pielgrzymowania, wytchnienia i wakacyjnych wędrówek”.

PRZECZYTAJ LIST KSIĘDZA ARCYBISKUPA

Latest