Bp Grzegorz Olszowski do nauczycieli akademickich: Definicją Boga jest miłość

Bp Grzegorz Olszowski sprawował w kaplicy kurii metropolitalnej w Katowicach Eucharystię dla nauczycieli akademickich.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

2019-01-08

W homilii pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej podkreślał, że Bóg jest miłością.

– Często jako naukowcy poszukujemy definicji, którymi staramy się opisać świat. Nam wierzącym natomiast trzeba powiedzieć, że definicją Boga jest miłość – zauważył. Zwrócił uwagę, że prawdziwe poznanie Pana Boga odbywa się w przestrzeni wiary i miłości.

– Jeżeli będziemy się otwierali na Boże działania, to mimo, że nie dotkniemy, czy nie zobaczymy, to jednak będziemy mieli przekonanie, że Bóg nas nie zostawi i stale nam będzie towarzyszył – powiedział bp Olszowski.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii podkreślił, że miłość „dostrzega”. – Dzięki miłości jesteśmy wstanie zauważyć wszelkie niedomagania. Jezus nie przechodzi obojętnie, zauważa, a następnie zaczyna nauczać – mówił. W tym kontekście podkreślił, że misją Kościoła jest nauczanie. – Wielu chciałoby sprowadzić Kościół tylko do dzieł dobroczynnych, tymczasem ta misja jest szersza – dodał.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej zachęcał także do tego, żeby błogosławić wszystkich spotkanych w codzienności. – To właśnie pomnaża łaski, które mamy, bo „tyle masz, ile dasz” – mówił. Kończąc życzył wszystkim, by wprowadzali we własne życie oraz życie innych Boże błogosławieństwo.

Po Eucharystii odbyło się wspólne kolędowanie nauczycieli akademickich. Poprowadził jest ks. Wojciech Surmiak, duszpasterz nauczycieli akademickich w archidiecezji katowickiej. Przy organach zebranym w kurialnej kaplicy towarzyszył prof. Julian Gembalski.

Podczas kolędowania nauczyciele akademiccy rozważali także jedną z homilii papieża Benedykta XVI wygłoszoną podczas świąt Bożego Narodzenia, w której ojciec święty rozważa tajemnicę narodzin Bożego Syna w ludzkiej postaci.

Eucharystia oraz wspólne kolędowanie nauczycieli akademickich w kaplicy kurii metropolitalnej w Katowicach jest wieloletnią tradycją. Odbywa się ono corocznie i gromadzi kilkudziesięciu pracowników nauki z różnych uczelni z terenu archidiecezji katowickiej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest