Bp Grzegorz Olszowski: Święty Walenty patronem wiary i miłości

Bp Olszowski przewodniczył Eucharystii w Bieruniu Starym oraz nabożeństwu, które odbyło się w sanktuarium św. Walentego

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-02-13

W wigilię wspomnienia św. Walentego bp Grzegorz Olszowski przewodniczył uroczystej liturgii w kościele pw. św. Bartłomieja w Bieruniu, a następnie uczestniczył z wiernymi w procesji oraz nabożeństwie w sanktuarium św. Walentego.

W homilii pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej podkreślał, że męczeństwo świętego Walentego wynikało z wierności wierze Chrystusowi i miłości ku Niemu. Mówiąc na temat świętego patrona Bierunia stwierdził, że jest on przykładem odrzucenia zła. – On odrzucił to co jest niewłaściwe, złe. Mimo groźby, mimo kary śmierci, wybrał dobro – powiedział bp Olszowski.

Duchowny przypomniał także wszystkim, że mają „słuchać i rozumieć Chrystusa”. – Można słuchać, można przyjmować informacje, wiadomości, ale nie rozumieć. Można mieć wiedzę, ale nic nie rozumieć. Dlatego Pan Jezus pragnie abyśmy słuchali i starali się zrozumieć, i otwierali się na to słowo i na Ducha Świętego – mówił bp Olszowski.

Nawiązując do odczytanej liturgii słowa stwierdził, że poznanie dobra i zła w języku biblijnym oznacza, iż nie do nas należy określać co jest dobre, a co złe. – Naszym zadaniem jest poznawać to, co jest dobre oraz to, co jest złe (…). Zło ma to do siebie, że nie od razu ukazują się konsekwencje takich czy innych wyborów – mówił. – Czasami jest tak, że gdy ujawniają się konsekwencje, to już człowiek jest zniewolony. Na szczęście dla Boga nie ma nic niemożliwego – dodał.

- Niech Boże słowo, które Bóg do nas wszystkich kieruje uświęca nas i prowadzi do prawdy, dobra i daje moc byśmy potrafili się oprzeć złu – zakończył homilię.

Po Eucharystii uczestnicy udali się do sanktuarium św. Walentego. Procesja zatrzymaje się także przy figurze świętego umieszczonej przy „kościółku na rozdrożu”. Tutaj miało miejsce złożenie kwiatów przez oficjalne delegacje samorządowe oraz rządowe.

W sanktuarium odbyło się natomiast nabożeństwo ku czci św. Walentego podczas którego modlono się o wstawiennictwo Świętego dla mieszkańców Bierunia oraz wszystkich wiernych.

Tradycyjnie w wigilię wspomnienia św. Walentego w Bieruniu celebrowana jest uroczysta Eucharystia ku czci świętego oraz procesja do sanktuarium, w którym sprawowane jest nabożeństwo ku czci patrona miasta. W modlitwie, której przewodniczy biskup biorą udział duchowni z dekanatu oraz wierni z Bierunia i okolicznych miejscowości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest