Droga Krzyżowa ulicami Katowic

Od krzyża przy kopalni „Wujek” do archikatedry Chrystusa Króla przeszli uczestnicy Drogi Krzyżowej ulicami Katowic.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-03-23

Razem z wiernymi przeżywającym na ulicach Katowic czternaście stacji męki pańskiej szedł także abp Wiktor Skworc. Towarzyszyli mu kapłani dekanatu Katowice-Śródmieście. Nie zabrakło także zakonników posługujących w Katowicach, sióstr zakonnych i wiernych świeckich. W modlitewnej procesji uczestniczyła także społeczność Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

- Dziękuję Wam za to, że razem kroczyliśmy za krzyżem, który jest znakiem naszego zbawienia – powiedział do zebranych w katedrze wiernych metropolita katowicki. Zachęcił ich także do modlitwy przed Jezusem Chrystusem Eucharystycznym oraz zaprosił do czynnego przeżywania Triduum Paschalnego.

Rozważania w tym roku zostały przygotowane przez Dziekana dekanatu Katowice-Śródmieście ks. dr. hab. Andrzeja Nowickiego i odczytane przez wiernych z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Miały one na celu poprowadzić uczestników nabożeństwa na ulicach miasta do spotkania z Chrystusem Eucharystycznym w katowickiej katedrze oraz podać myśli pod rachunek sumienia, gdyż po Drodze Krzyżowej można był skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Tradycyjnie modlitwa rozpoczęła się pod krzyżem przy kopalni „Wujek”. To tutaj zginęli górnicy nie zgadzający się na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej miały miejsce w ważnych dla Katowic miejscach. Uczestnicy modlili się m.in. pod kratami okien katowickiego aresztu śledczego, przy kościele św. Ap. Piotra i Pawła, który pełnił funkcję pierwszej katowickiej katedry, czy przy pomniku ofiar Katynia.

Droga Krzyżowa ulicami Katowic ma miejsce tradycyjnie co roku w piątek przed Niedzielą Palmową. Rozpoczyna się przy kopalni „Wujek”, a kończy w archikatedrze Chrystusa Króla. W tym roku po raz pierwszy wszyscy kapłani dekanatu Śródmieście po zakończonym nabożeństwie posługiwali sakramentem pokuty i pojednania.

ZOBACZ GALERIĘ

Latest, Zapowiedzi wydarzeń