Dzień Wspólnoty Oazy rekolekcyjnej

W Ustroniu, Jaworzu koło Bielska oraz Koniakowie odbyły się Dni Wspólnoty wakacyjnych rekolekcji Ruchu Światło-Życie

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-07-06

Bp Marek Szkudło spotkał się w Koniakowie z uczestnikami rekolekcji oazowych podczas wakacyjnego Dnia Wspólnoty. Biskup nominat Grzegorz Olszowski pojechał natomiast do oazowiczów do Ustronia.

- Mamy przynieść trwały owoc naszego życia. Pan Bóg nam proponuje drogę. To wszystko jest planem miłości Pana Boga. Pochylamy się nad tajemnicą miłości Boga do człowieka – mówił ks. Olszowski.

W homilii podkreślał, że Boża miłość jest uprzedzająca, jest przedwieczna. Mówił też, że „jesteśmy powołani z miłości i do miłości”. – Wytrwać w Bożej miłości, otwierać się na Boża miłość, czerpać z Bożej miłości i dzielić się nią to zadania dla nas – dodał.

Zaznaczył także, że Jezus jest w stanie naprawić wszystko co jest zepsute przez grzech. Po czym dodał, że „jesteśmy przyjaciółmi Bożymi”. – Jezus Chrystus jest z nami przez wszystkie dni i kroczy z nami obdarzając wszystkimi potrzebnymi łaskami – mówił.

W Koniakowie podczas homilii bp Marek Szkudło zachęcał do tego, by spojrzeć Jezusowi w oczy. - Chcę was zachęcić - kochani młodzi Ruchu Światło-Życie - przemieńcie ten obraz świata, nie pozwólcie, by samotność zamykała kolejne pokolenia i czyniła coraz uboższymi, doceniajcie wartość przyjaźni, spojrzenia w oczy – mówił do zebranych na Dniu Wspólnoty biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Zwrócił się także do młodych z apelem Jezusa: „Jezus pyta ciebie: „Czy Ty mnie kochasz?”. – Nie bój się usłyszeć tego pytania. Nie bój się odpowiedzi. Nawet jeśli grzech mówi ci, że jesteś od Niego daleko, to przecież Jezus jest większy od twojego grzechu – dodał.

Eucharystia jest centralnym wydarzeniem podczas Dnia Wspólnoty oazy. Przed nią ma miejsce prezentacja każdej z grup, która przyjechała na rekolekcje. – Ten czas można by nazwać odkrywaniem w sobie nowego człowieka. I to szczególnie sobie uświadomiłam w czasie tych rekolekcji – mówiła Basia ze wspólnoty przeżywającej swoje rekolekcje w Cieszynie.

- Na początku tych rekolekcji czekałam aż będzie trzeci dzień, żebym mogła powiedzieć: „spróbowałam, wiedziałam, że będzie nie tak jak chcę i wyjeżdżam”. Ale nastąpił przełom. Poszłam do spowiedzi i w niej się wszystko zmieniło – usłyszeli uczestnicy Dnia Wspólnoty w Jaworzu podczas jednego ze świadectw.

Dzień Wspólnoty kończy popołudniowe nabożeństwo podczas którego uczestnicy mogą złożyć deklaracje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. O istocie nabożeństwa i idei KWC mówił prowadzący nabożeństwo ks. Adrian Lejta. – W tytule nabożeństwa są dwa słowa: „misja” i „odpowiedzialność” (…). Misje to pragnienie Kościoła zbawienia wszystkich ludzi. Dlatego ludzie wyjeżdżają, aby każdy mógł usłyszeć o Jezusie Chrystusie – powiedział podczas nabożeństwa Godziny Misji i Odpowiedzialności w Koniakowie. – Krucjata nie czyni mnie moralnie lepszym ale może uczynić moralnie lepszym drugiego człowieka – dodał po chwili.

Wakacyjne rekolekcje Ruchu Światło-Życie trwają piętnaście dni. Trzynastego dnia rekolekcji uczestnicy spotykają się w wybranych punktach rekolekcyjnych na Dniu Wspólnoty. W Koniakowie z młodymi spotkał się biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Marek Szkudło, natomiast w Ustroniu biskup nominat Grzegorz Olszowski.

ZOBACZ GALERIĘ

Latest