Dzień otwarty w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym

Śląskie seminarium gościło w sobotę blisko 100 młodych mężczyzn, którzy przyjechali aby zapoznać się z życiem seminaryjnym

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

2019-04-13

Mieli oni okazję porozmawiać z alumnami, przeżyć wspólną Eucharystię, zwiedzić seminarium i zapoznać się z życiem seminaryjnej wspólnoty.

- Podczas dnia otwartego chcemy pokazać, że Pan Bóg działa w naszej codzienności. Działa w tym wszystkim co nas otacza i w ten sposób powołuje. A do seminarium przychodzi się nie po to, żeby zostać księdzem, tylko po to, aby rozeznać swoje powołanie – mówi Grzegorz Margalski, jeden z organizatorów dnia otwartego.

Podczas spotkania w pokojach alumnów młodzież miała okazję zadać pytania, które wiążą się z seminarium, powołaniem i z tym wszystkim co składa się na codzienne życie wspólnoty.

Młodzi o dniu otwartym dowiedzieli się w różny sposób. – Zaprosił mnie kleryk z Piekar Śląskich. Postanowiłem więc przyjechać i zobaczyć, jak tutaj jest – mówi jeden z chłopaków, który przyjechał z parafii św. Rodziny w Piekarach Śląskich. Inni mówili, że dowiedzieli się o dniu otwartym podczas Niedzieli Budzenia Powołań, która miała miejsce w ich parafii. Jeszcze inni znaleźli zaproszenie na Facebooku.

Z uczestnikami Dnia Otwartego spotkał się także abp Wiktor Skworc. – Z pewnością większość z was jest zaangażowana w liturgiczną służbę ołtarza. Bądźcie wierni służbie, która przybliża do Boga – powiedział. – Mam też nadzieję, że patrzę na przyszłych studentów teologii – dodał metropolita katowicki.

Konferencję do młodzieży wygłosił ks. Bartłomiej Kuźnik, który mówił m.in. o drodze swojego powołania. Zaakcentował także, że najważniejszą sprawą w Kościele jest relacja z Jezusem. – To on powoduje, że możemy w tym pędzie świata na chwilę zwolnić, zatrzymać się – mówił.

Ks. Marek Panek, rektor śląskiego seminarium życzył zebranej młodzieży, aby „oprócz spotkania z klerykami, z seminarium, z tym miejscem, spotkali się także z samymi sobą”.

- Nie musimy się bać Chrystusa. Papież zachęca młodych do tego, by każdy młody człowiek zaufał Chrystusowi, by nie bał się wpuścić go do swojego życia. To będzie wspaniałe doświadczenie i to doświadczenie będziesz mógł przekazać innym – mówił podczas homilii ks. Marcin Wierzbicki, prefekt śląskiego seminarium.

Dzień Otwarty w śląskim seminarium jest organizowany od kilku lat. Podczas tego dnia zainteresowani życiem seminaryjnym mają okazję poznać życie alumnów, zwiedzić seminarium oraz uczestniczyć w modlitwach wspólnoty seminaryjnej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest