W Katowicach odbył się finał diecezjalny XXIX Olimpiady Teologi Katolickiej

Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbył się finał diecezjalny XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-02-27

Uczestnicy odpowiadali na 33 testowe pytania dotyczące m.in. św. Jacka.

54 uczestników z 35 szkół na terenie archidiecezji katowickiej zmaga się z pytaniami etapu diecezjalnego Olimpiady Teologii Katolickiej poświęconej tym razem św. Jackowi. – „Święty Jacek – wzór ewangelizacji” to hasło tegorocznej olimpiady – mówi ks. Robert Kaczmarek, wizytator z Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

- Młodzież odpowiadała na 33 pytania. Pierwsze osiem z nich to pytania otwarte, następne to pytania testowe zarówno jedno-, jak i wielokrotnego wyboru – dodaje ks. Kaczmarek. Sam stwierdza natomiast, że pytania są bardzo ciekawe i mocno inspirujące.

Oprócz wiedzy dotyczącej osoby św. Jacka Odrowąża uczestnicy musieli zapoznać się dokumentami magisterium Kościoła, w tym m.in. encykliką Ecclesia in Europaoraz Evangelii gaudium. Oprócz tego należało się wykazać znajomością Pisma Świętego oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Zwycięzcą etapu diecezjalnego został Paweł Pastwa z I LO im. S. Staszica z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jastrzębiu-Zdroju. Nagrodę wręczył mu bp Adam Wodarczyk. Laureat mówi o sobie, że teologią interesuje się od niedawna, a nawrócenie w swoim życiu przeżył podczas przygotowania do bierzmowania w rodzinnej parafii.

II miejsce zajął Dominik Wołowczyk z Uniwersyteckiego I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. III miejsce zajął Kamil Brożek z VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach.

W tym roku Olimpiadę Teologii Katolickiej przygotowuje Wydział Katechetyczny kurii opolskiej. Pod koniec marca wyłonieni dzisiaj zwycięzcy etapu diecezjalnego udadzą się na Górę Świętej Anny, gdzie odbędzie się etap ogólnopolski Olimpiady.

Latest