Gościnność to otwarcie się na drugiego człowieka

Młodzież z katowickiego Duszpasterstwa Akademickiego wróciła ze spotkania Taize w Madrycie

2019-01-07

Plecak, karimata, śpiwór, łyżka, garnuszek, wygodne buty i otwarte serce na gościnność! Tylko tyle, a może aż tyle potrzeba było zabrać ze sobą na kolejną już 41. Pielgrzymkę Zaufania Przez Ziemię, organizowaną przez Ekumeniczną Wspólnotę Braci z Taizé, która w tym roku miała swój cel w Madrycie, w dniach od 28 grudnia 2018 do 1 stycznia 2019 roku. Jak to bywa w naszej tradycji Duszpasterstwa Akademickiego i tym razem ruszyliśmy 30 osobową grupą studentów i absolwentów z Centralnego Ośrodka DA w Katowicach. Madryt przyjął nas nie tylko ciepłem słonecznym, ale też życzliwością i gościnnością jego mieszkańców. 

Z ponad 15 tyś. uczestników, którzy przybyli z 65 krajów, młodych Polaków było ok. 3,5 tyś., co  stanowi największą grupę zagraniczną.
Pielgrzymi obeznani ze wspólnotą Taizé, wiedzą czego się spodziewać, bo przecież każdy dzień ma dokładnie ten sam rytm. Wstajemy rano, jemy śniadanie z naszymi gospodarzami lub w parafiach, udajemy się na spotkania w grupach międzynarodowych, a później ruszamy na resztę modlitw do centrum miasta, po modlitwach zaś jest czas na zwiedzanie miasta i udział w różnych warsztatach. Kulminacyjnym punktem każdego dnia jest modlitwa wieczorna. Niby tak samo, a jednak zawsze jest inaczej, miejsca modlitw podobne do siebie, a jednak co roku pojawia się nieodparte wrażenie, że wszystko jest zupełnie inne.... Ludzie z różnych części świata, skupienie, kanony i przede wszystkim przewodnie tematy rozważań. Tegoroczne Taizé starało się uwrażliwić nas przede wszystkim na gościnność. W słowach rozważania do uczestników spotkania przeor wspólnoty brat Alois wezwał wszystkich do otwarcia się na drugiego człowieka. Przedstawił trzy wyzwania służące budowaniu pokoju: działania na rzecz niwelowania różnic między bogatymi a biednymi, wpieranie inicjatyw na rzecz imigrantów i uchodźców oraz przeciwdziałanie bezmyślnej eksploatacji zasobów naturalnych i niszczeniu przyrody. Zaś podczas ostatniego z rozważań w trakcie wieczornej modlitwy na ogromnych halach IFEMA brat Alois prosił słowami: „W zbyt wielu miejscach na świecie pokój jest zagrożony. Módlmy się o pokój i o sprawiedliwość, ponieważ pierwszy nie istnieje bez drugiej. Nie zgadzajmy się na niesprawiedliwość ani obok nas, ani gdzie indziej. Starajmy się jednak walczyć z pojednanym sercem. Nie dodawajmy nienawiści do przemocy”. Organizatorów wspierało około tysiąc wolontariuszy z Hiszpanii i innych krajów. Młodych pielgrzymów przyjęło ponad 150 parafii stołecznych. 

Dziękujemy wszystkim ludziom, z którymi mogliśmy rozmawiać, dziękujemy braciom za to, że co roku gromadzą nas w innym mieście Europy, dziękujemy świetnie zorganizowanym mieszkańcom Madrytu, którzy nas ugościli otwartym sercem. Do zobaczenia za rok, tym razem u siebie w Polsce, we Wrocławiu!

Latest