Katowice: Zakończenie II edycji kursu dla dorosłych lektorów słowa Bożego

Przez cztery kolejne soboty trwała druga edycja kursu dla dorosłych lektorów słowa Bożego

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

2019-06-08

W krypcie katowickiej katedry zostali oni pobłogosławieni do pełnienia tej posługi w zgromadzeniu liturgicznym.

Ks. Leszek Szewczyk, który koordynował zajęcia podczas kursu wskazał, że „od dzisiaj wszyscy, którzy ukończyli kurs mają jeszcze więcej narzędzi, aby iść i głosić słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym”. – Cieszymy się, że aż tylu dorosłych chce pełnić posługę lektora w swojej parafii. Dziękujemy wam za zaangażowanie – mówił. Podkreślał także, że „moc słowa płynie z wysoka, ale potrzebne jest też posiadanie odpowiednich kompetencji, aby dobrze głosić”.

Podczas nabożeństwa dorosłych lektorów do pełnienia posługi pobłogosławił ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa katowickiej kurii. Odniósł się do encykliki „Gaudete et exsultate” papieża Franciskza stwierdzając, że przyjęcie posługi lektora jest z jednej strony odkryciem misji, a z drugiej zaangażowaniem. – Przyjęcie posługi lektora, to część misji Kościoła, którą Państwo podejmujecie – tłumaczył. – A Wasze zaangażowanie będzie szczególnie uwidocznione na liturgii Eucharystii. Wy będziecie przekazywali słowa Pisma św. siostrom i braciom w waszych parafiach – podkreślił.

Podczas całości kursu jego uczestnicy zapoznawali się z wybranymi zagadnieniami z teologii duchowości, liturgiki czy biblistyki. Mieli także zajęcia z fonetyki jak i indywidualnie zajęcia podczas których szkolili umiejętności czytania w zgromadzeniu liturgicznym.

Tegoroczna edycja kursu dla dorosłych lektorów słowa Bożego jest już drugą z kolei. Cały kurs obejmował kilkanaście godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Zakończył się on błogosławieństwem do pełnienia posługi lektora we wspólnocie parafialnej, które przyjęło blisko 50 osób.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest