Arcybiskup Wiktor Skworc modlił się z jubilatami

Z księżmi przeżywającymi 55 i 60 rocznicę święceń modlił się w kaplicy Domu Księży Emerytów abp Wiktor Skworc.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-07-06

Wśród dostojnych jubilatów jest także bp Stefan Cichy. W homilii metropolita katowicki podkreślał istotę zaufania Panu Bogu.

O tym, że z Jezusem łączą kapłanów więzy wybrania, powołania i uświęcenia w sakramencie kapłaństwa mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas homilii. – Te więzy są jednocześnie podstawą naszej kapłańskiej wspólnoty, która nie zamyka się na wieczność, lecz sięga tych, co przekroczyli już granicę śmierci i weszli do radości swojego Pana – mówił kaznodzieja.

Odnosząc się do tajemnicy kapłaństwa metropolita katowicki podkreślił, że „Ecclesia de Eucharistia vivit i sacerdos de Eucharistia vivit”. – Od dziesięcioleci codziennie łamiecie chleb; uobecniacie fakt oddania życia przez Jezusa pro multis. Celebrowanie tej tajemnicy sprawia pełną komunię z Bogiem przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym – powiedział podczas homilii.

Hierarcha podkreślił, że tym co przede wszystkim łączy kapłanów to łaska sakramentu święceń. – Łączą nas więzy miłości, posługi i sakramentalnego braterstwa. Nasze więzy są prawdziwie bożo-rodzinne, nie wywodzą się z ciała i krwią, ani z układów i zależności, tylko z łaski święceń – wskazał abp Skworc. W homilii zaznaczył również, że to właśnie dzisiaj „w blasku jubileuszu (…) modlimy się o odnowienie łaski sakramentu kapłaństwa”. - Potrzebna jest nam jej siła, aby to, co braterska wspólnota uznaje za prawdę i spoiwo w teologicznym nauczaniu, przekładało się na praktykę życia, na wspólnotę kapłańską w tym domu i w naszej archidiecezji – podkreślał arcybiskup katowicki.

Kapłani przeżywające swoje jubileusze byli święceni w 1958 oraz 1963 roku w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Obecnie przebywają na emeryturze i pomagają duszpastersko zarówno w archidiecezji katowickiej, jak i sąsiednich diecezjach gliwickiej oraz bielsko-żywieckiej, a nawet poza granicami Polski m.in. w Niemczech.

PRZECZYTAJ HOMILIĘ KSIĘDZA ARCYBISKUPA

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ