Katowice: 21 rocznica święceń biskupich ks. abp. Wiktora Skworca

W uroczystość Objawienia Pańskiego modlono się w intencji abp Wiktora Skworca oraz biskupów Adama Wodarczyk i Marka Szkudło

2019-01-06

W samo południe uroczystości Objawienia Pańskiego sprawowano uroczystą Eucharystię w intencji abp. Wiktora Skworca z okazji 21 rocznicy święceń biskupich oraz z okazji 4 rocznicy święceń biskupich katowickich biskupów pomocniczych Adama Wodarczyka oraz Marka Szkudło.

Bp Adam Wodarczyk podczas homilii nawiązał do tej, którą w czasie święceń biskupich metropolity katowickiego wygłosił św. Jan Paweł II. - Spraw Panie, aby nasz abp Wiktor umiał zawsze podążać tak jak Mędrcy do Betlejem. Niech tak jak narodzony w Betlejem Jezus wychodzi do świata, by kontynuował misję, którą mu powierzył i szedł do wszystkich ludzi i to bez wyjątku – mówił kaznodzieja.

Wprowadzając do liturgii bp Marek Szkudło zwrócił uwagę na to, że przeżywając Objawienie Pańskie musimy zwrócić uwagę na Mędrców, którzy „przychodząc, znajdują Dziecię i oddają mu pokłon”. - Chwała i światło przenikają atmosferę uroczystości Objawienia Pańskiego. Chwała i światło z izajaszowych proroctw każą nam uwierzyć, ze obecność Boga między ludźmi stanowi podstawę naszej wiary. W wierze zgromadzeni modlimy się dzisiaj w intencji abp Wiktora Skworca w 21. rocznice święceń biskupich. Ten dzień sprzed 21 laty rozpoczął drogę Jego posługi, szczególnej, pasterskiej posługi – mówił biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Bp Wodarczyk podczas homilii odwoływał się do historii oraz teologii uroczystości Objawienia Pańskiego. – Objawienie Pańskie, Epifania, jest publiczną manifestacją Jezusa wszystkim ludziom – mówił. Przypomniał, że święto jest związane z Mędrcami, którzy przybyli oddać pokłon Jezusowi. Mówił, że w V w. ustalono ich liczbę, a w VIII w. nadano im imiona.

Zauważył, że Mędrcy, którzy przybyli do Jezusa „weszli do domu”. – Ten dom przedstawia w pewien sposób Kościół. By spotkać Zbawiciela trzeba wejść do domu, którym jest Kościół – mówił. Dodał, że w tej wspólnocie ma miejsce prawdziwego ofiarowania „złota wolności, kadzidła żarliwej modlitwy i mirry najgłębszych uczuć”.

Kaznodzieja przypomniał również, że „Objawienie Pańskie przeżywamy prawdziwie wtedy, gdy wychodzimy z własnego zamknięcia, gdy podejmujemy wysiłek spotkania z drugim człowiekiem”. – Mędrcy tak uczynili i uprzedzili nas, że trzeba spoglądać w daleki horyzont w gotowości na odległe spotkanie – dodał.

Po Eucharystii metropolita katowicki wraz z kapłanami i wiernymi udał się na schody przed katowicką katedrą skąd rozesłał rozpoczynający się na placu katedralnym Orszak Trzech Króli.

Abp Wiktor Skworc urodził się w Rudzie Śląskiej w 1948. Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie Śląskiej wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1973 z rąk bp Herberta Bednorza. Po posłudze wikariusza w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach pełnił funkcję kapelana i sekretarza biskupa Herberta Bednorza. Następnie został kanclerzem katowickiej kurii. Od 1992 był wikariuszem generalnym oraz ekonomem archidiecezji katowickiej. W 1998 rąk św. Jana Pawła II przyjął święcenia biskupie i rozpoczął pełnienie funkcji ordynariusza diecezji tarnowskiej. W 2011 został mianowany arcybiskupem metropolitą katowickim.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest