Abp Skworc na rozpoczęciu obchodów 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich

Abp Wiktor Skworc wziął udział w oficjalnym rozpoczęciu obchodów 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich

ks. S. Kreczmański

2019-03-18

Metropolita katowicki zachęcał do tego, aby pamiętać o tych, którzy „wzięli udział w powstaniach, a są już po drugiej stronie życie”.

Metropolita katowicki zapewnia, że archidiecezja katowicka włączy się w obchody 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich przede wszystkim przez modlitwę dziękczynną. – Chcemy dziękować Bożej Opatrzności. Chcemy dziękować za te pokolenia, które budowały polskość na Górnym Śląsku, a już są po drugiej stronie życia. Chcemy o tych bohaterach pamiętać – zapewnia abp Wiktor Skworc.

Wydarzenia jubileuszowe będą się odbywały przez najbliższe 4 lata. Zakończą się 20 czerwca 2022 w rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Warto tutaj nadmienić, że rok 2019 został ustanowiony przez Sejm rokiem Powstań Śląskich, a nad zbliżającymi się wydarzeniami patronat honorowy objął prezydent RP Andrzej Duda.

Po zakończeniu I wojny światowej na terenie Górnego Śląska miały miejsce trzy konflikty zbrojne zwane powstaniami śląskimi. Ich efektem było przyłączenie części ziem górnośląskich do Polski, które miało miejsce w 1922.

Latest