Dzień Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy

W katowickiej katedrze podczas Drogi Krzyżowej modlono się za ofiary wykorzystania seksualnego

zdjęcie: Przemysław Kucharczak/Foto Gość

ks. S. Kreczmański

2019-03-08

W piątkowy wieczór metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej podczas której modlono się za osoby popełniające grzech wykorzystania seksualnego osób małoletnich.

- Na początku Wielkiego Postu jesteśmy wezwani do modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich – mówił w katowickiej katedrze abp Wiktor Skworc.

Odnosząc się do „Stanowiska KEP w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych” zaznaczył, że biskupi proszą, aby „szczera modlitwa, ofiarowana w tej intencji, wyrzeczenie i pokuta oraz hojna jałmużna udzielona ubogim otwierała nasze serca na ducha autentycznego nawrócenia (…), byśmy walczyli z wszelkimi nadużyciami (…) we wszystkich środowiskach, szczególnie zaś we wspólnotach kościelnych, w których żyją i wzrastają dzieci”.

Podczas nabożeństwa rozważania poprowadzili księża pracujący w kurii metropolitalnej, śląskim seminarium oraz innych instytucjach diecezjalnych. W medytacjach przy poszczególnych stacjach podkreślano, że „wykorzystanie niewinnych i bezbronnych, to szczególna niesprawiedliwość wołająca o pomstę do nieba”.

- Radosne dzieciństwo i urok młodości mogą zostać zniszczone przez cierpienie i krzywdę ze strony dorosłych, w tym także ze strony duchownych, co według słów papieża Benedykta XVI „przysłoniło blask Ewangelii takim mrokiem, jakiego nie znały nawet wieki prześladowań” – modlono się przy jednej ze stacji cytując List do katolików w Irlandii papieża Benedykta XVI.

Zacytowano także fragment Listu do ludu Bożego papieża Franciszka, w którym zaznacza on, że Kościół wobec krzywd nie może milczeć. – Przeciwnie, winien „rozpoznać i z bólem oraz wstydem potępić te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania, oraz grzechy innych osób” – usłyszeli zebrani w katowickiej katedrze.

- W tej godzinie modlitwy pokutnej i wynagradzającej „przepraszamy Boga i ofiary wykorzystania oraz ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom oraz ich bliskim” – to fragment rozważania przy VII stacji, który bezpośrednio odnosi się do Stanowiska KEP. – Prosimy Pana, aby dał nam światło, siłę i odwagę, by stanowczo zwalczać zepsucie moralne i duchowe, by dał także skuteczność naszym wysiłkom tworzenia w Kościele środowiska otwartego i przyjaznego dzieciom i młodzieży – powiedziano podczas rozważania XIV stacji Drogi Krzyżowej.

Konferencja Episkopatu Polski 19 listopada 2018 wydała Stanowisko KEP w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest dopełnieniem całego Dnia Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ TRANSMISJĘ NABOŻEŃSTWA ONLINE