Katowice: Modlitwa nad grobami biskupów i zasłużonych Ślązaków

Abp Skworc wraz z biskupem gliwickim oraz przedstawicielami władz i służb mundurowych modlili się na katowickich nekropoliach

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-10-30

Abp Wiktor Skworc, bp Jan Kopiec z Gliwic, Jarosław Wieczorek - wojewoda śląski, Mariusz Skiba - Zastępca Prezydenta Miasta Katowice oraz przedstawiciele władz samorządowych, jak i służb mundurowych modlili się w krypcie grobowej biskupów katowickich oraz na katowickich nekropoliach.

Modlitwa przy grobie bp Stanisława Adamskiego, bp Herberta Bednorza, bp Arkadiusza Lisieckiego a następnie na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, gdzie spoczywa wielu znanych przedstawicieli świata nauki, kultury, sztuki, polityki czy gospodarki – wśród nich są m.in. Wojciech Kilar, Arka Bożek, Stanisław Ligoń, Henryk Mikołaj Górecki czy Krystyna Bochenek – miała miejsce w Katowicach.

Podczas modlitwy przy grobach biskupów metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przypomniał trudne momenty historii Kościoła na Śląsku. – Pamiętamy wygnanie biskupów z Katowic. Bp Stanisław Adamski, wyrzucony z diecezji. Biskup wygnaniec. W czasie okupacji za polskość. W czasach stalinowskich wygnany z diecezji, bo stanął w obronie katechezy szkolnej – powiedział abp Skworc.

Przypominając postać bp Herberta Bednorza mówił, że „jego zmagania o tożsamość Górnego Śląska są powszechnie znane”. – Chcemy im dziękować za to, że spełnili swój obowiązek – dodał po chwili.

- Prosząc o życie wieczne dla naszych bohaterów modlimy się równocześnie, byśmy zawsze byli zaangażowani w to, co jest służbą Ojczyźnie, w to, co jest służbą Kościołowi i w to, co jest ofiarowaniem życia dla drugiego człowieka, w duchu Ewangelii – mówił natomiast ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej parafii katedralnej przy kaplicy na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza przy której są upamiętnieni m.in. katowiccy więźniowie obozów koncentracyjnych.

Delegacje udały się także na cmentarz przy ulicy Francuskiej, gdzie spoczywa m.in. Wojciech Korfanty. Modlono się także przy Pomniku Ofiar Sybiru oraz na grobie Konstantego Wolnego, pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego.

Przedstawiciele władz oraz służb mundurowych wraz z duszpasterzami spotkali się także w Katowicach-Panewnikach, gdzie szczególnie uczczono zmarłych Harcerzy i Powstańców Śląskich - Obrońców Katowic z 1939 oraz pomordowanych w latach 1945-1956 Żołnierzy Organizacji Niepodległościowych.

Modlitwa przy grobach katowickich biskupów oraz na nekropoliach miasta to wieloletnia tradycja. Przewodniczy jej metropolita katowicki, a udział biorą przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych. Obecni są także kombatanci oraz ci, którzy pragną modlić się w intencji zmarłych zasłużonych dla Śląska.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest