Katowice-Panewniki: Adoracja seminariów duchownych

Alumni oraz przełożeni trzech seminariów duchownych spotkali się w Panewnikach na wspólnej adoracji

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

2019-01-10

Alumni z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, Wyższego Seminarium Duchowne Braci Mniejszych oraz Seminarium Duchownego ze Świdnicy spotkali się w panewnickiej bazylice na adoracji Bożego żłóbka oraz wspólnej Eucharystii. Przewodniczył jej bp Grzegorz Olszowski.

W homilii bp Olszowski zauważył, że z dzisiejszej liturgii wynikają dwie nauki. Pierwsza to fakt, że Bóg nas umiłował i z tej miłości posłał swojego Syna, aby nas odkupił. Druga to zwrócenie uwagi na to, że „rzeczy nadzwyczajne dzieją się w zwyczajnych okolicznościach”.

- Musimy sobie uświadomić, że Pan Jezus przyszedł na świat, aby nas odkupić – mówił alumnom bp Olszowski. Zauważył, że Bóg pierwszy nas umiłował. - Ta miłość była odwieczna. Była przyczyną wszystkiego. Z miłości Bóg powołał każdego z nas do istnienia. Z miłości i w miłości Bóg ma wobec każdego z nas plan – dodał.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej zwrócił także uwagę na to, że „Bóg posyła Swego Syna, aby nas odkupić”. Zauważył, że miłości człowiek uczy się we wspólnocie. - Mamy miłować braci – powiedział.

Zwracając uwagę na drugą naukę płynącą z Ewangelii zaakcentował, że „Jezus zrobił dokładnie to, co było w jego zwyczaju”. – Jezus podszedł i zaczął czytać (…). Pamiętajmy, że słowo Boże ma moc i spełnia się dzisiaj – mówił. Dodał, że pragnieniem Boga jest spełnianie słowa, które kieruje do człowieka. – Bóg nie rzuca słów na wiatr. Słowo, które do Ciebie kieruje ma dać nadzieję, ma odpowiedzieć na nurtujące pytania – dodał.

Duchowny zauważył, że jest jednak pewien warunek zakładający, że słuchacze muszą mieć "oczy utkwione w Jezusie". Tak, nasze oczy muszę być skierowane na Jezusa – mówił. – Trzeba odkrywać nieskończoną miłość Pana Boga, która nadaje sens temu wszystkiemu co przeżywamy, a co czasem nie jest łatwe, a nawet nie do zrozumienia – powiedział bp Olszowski.

Corocznie alumni seminariów duchownych z Katowic, a od kilku lat także ze Świdnicy, spotykają się w Panewnikach na adoracji Bożego żłóbka oraz wspólnej Eucharystii. Po liturgii ma również miejsce wspólna agapa.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest