Premiera filmu „Cud na Muchowcu”

Dzięki TVP Katowice oraz archidiecezji katowickiej powstał film dokumentalny o pielgrzymce Jana Pawła II do Katowic w 1983

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

2018-10-09

Reżyserem obrazu jest Szymon Oślizło, dziennikarz katowickiego oddziału telewizji.

- Dobrze, że ten film powstał, bo świadkowie tamtych wydarzeń powoli odchodzą. Dzięki temu filmowi możemy przypomnieć sobie natomiast tamto - niezwykle ważne - wydarzenie – mówił metropolita katowicki przed projekcją.

Reżyser filmu przyznaje, że obraz ma kilku ojców. – Jednym z nich jest mój własny ojciec, który na lotnisku Muchowiec grał w orkiestrze górniczej. Często pytał mnie: „Czy w telewizji są archiwa, które pokazują, jak ta pielgrzymka wyglądała?”. „Tak, są, tato, pokażę Ci”. No i jak raz mu coś pokazałem, to on na to: „A czy ja mógłbym pokazać to kolejnym osobom?. Na co ja: „Tato, zostaw, pokażę to wszystkim widzom” – mówił Szymon Oślizło na auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie miała miejsce premiera filmu.

Abp Wiktor Skworc, który podczas pielgrzymki był kanclerzem katowickiej kurii wspomina, że wtedy „modliliśmy się o pogodę, ale pogoda była jaka była”. – Tata opowiadał mi, jak trudno im się grało na Muchowcu. Woda – mówiąc wprost – wlatywała do tub i puzonów, a stamtąd trzeba było ją wylewać – dodaje reżyser.

Film zawiera relację świadków tamtych wydarzeń z komentarzem. Dodatkowo jest w nim przedstawionych kilka fragmentów z archiwów IPN. I tak dowiadujemy się, że „w ramach działań prewencyjno-represyjnych operacji „Zorza” przeprowadzono 920 rozmów profilaktyczno-ostrzegawczych z osobami znanymi z negatywnych postaw. Dokonano sprawdzenia 2414 osób zaangażowanych w służbach technicznych i porządkowych na lotnisku oraz zamieszkałych na trasie przejazdu. Stwierdzono, że 89 spośród nich było zarejestrowanych w Wydziale „C”. Przejęto ponadto 2500 ulotek i wydawnictw o wrogich treściach”.

Na filmie wypowiadają się także osoby bezpośrednio zaangażowane w przygotowania ówczesnej pielgrzymki. Ks. inf. Rudolf Brom wspomina, jak jeden z wysoko postawionych wojskowych przyjechał na lotnisko i pod pretekstem tego, że podium dla chóru jest o 2 metry za blisko ołtarza nakazał wstrzymać prace budowlane. – Na szczęście wszystkie te przeszkody udało się pokonać – dodaje.

- Mieliśmy mocne poparcie społeczne. Dlatego nasze rozmowy z ówczesnymi władzami mogły być twarde – mówi na filmie abp Skworc. Wspominając czas pielgrzymki podkreśla, że bp. Herbertowi Bednorzowi zależało na tym, aby było to duchowe przeżycie dla wiernych. – Zależało nam na tym, aby diecezjanie przyszli na Muchowiec pojednani z Bogiem – dodaje.

Jan Paweł II na Muchowcu nie sprawował Eucharystii. Odprawił nabożeństwo maryjne oraz wygłosił przemówienie, które zostało później nazwane „Ewangelią pracy”. W czasie przemówienia wyakcentował, że człowiek nie jest narzędziem, lecz podmiotem pracy. Prosto z lotniska na Muchowcu papież udał się do katowickiej katedry, gdzie spotkał się z chorymi oraz inwalidami pracy.

„Cud na Muchowcu” jest 45 minutowym dokumentem o wizycie Jana Pawła II na Śląsku w 1983. Został wyreżyserowany przez Szymona Oślizło, dziennikarza TVP Katowice. Zostanie wyemitowany na antenie TVP Katowice w sobotę 13 października o 10.00 oraz we wtorek 16 października o 7.45.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest