Katowice/Tychy: Msza h-moll J.S. Bacha zabrzmiała w kościołach

Wielka Msza h-moll J.S. Bacha zostanie wykonana w dwóch kościołach: św. Anny w Katowicach oraz Marii Magdaleny w Tychach

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-04-30

W par. św. Anny w Katowicach-Janowie oraz św. Marii Magdaleny w Tychach w ramach II Metropolitalnego Festiwalu Chóralnego zabrzmiała Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha. Patronat nad koncertami objął m.in. abp Wiktor Skworc.

Muzycy z Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Chóru Rencontres Musicales en Loire z Saint-Étienne z Francji wykonali w ramach II Metropolitalnego Festiwalu Chóralnego Msze h-moll J.S. Bacha.

Michał Brożek dyrektor artystyczny festiwalu podkreśla, że jest to „najdoskonalsze dzieło religijne Jana Sebastiana Bacha”. – Ten monumentalny utwór, m.in. ze względu na czas trwania, jak i wysokie wymagania wykonawcze, jest bardzo rzadko prezentowany publiczności. Tym bardziej cieszy fakt, iż barokowe arcydzieło zabrzmi w dwóch pięknych kościołach naszego regionu – stwierdził.

- Jestem przekonany, że niniejsze wydarzenie umożliwi Państwu w wielu aspektach pogłębić swoją wrażliwość na wartościową sztukę, a artystyczne uniesienia wypływające z przeżyć muzycznych przeniosą słuchaczy w wymiar na co dzień nieosiągalny – dodaje.

Msza h-moll składa się w całości z 17 części chóralnych, 3 duetów i 6 arii. 29 kwietnia zabrzmiała w Katowicach, natomiast 1 maja zostanie wykonana w Tychach.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest